Εφές-Ζαλγκίρις 80-70: Σε τροχιά οχτάδας οι μπλε με κομβικούς Κλάιμπερν και Ντάνστον

Η Εφές νίκησε εντός έδρας την Ζαλγκίρις Κάουνας με 80-70 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 11-11, ενώ η λιθουανική ομάδα έπεσε στο 12-10.

Η Ζαλγκίρις είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα, με την Εφές να πιέζει, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να είναι ισοπαλία στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-16). Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 22-12, προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-28).

Η τουρκική ομάδα κράτησε το προβάδισμα της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-49). Η Εφές διατήρησε την διαφορά της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Ζαλγκίρις Κάουνας με 80-70.

Από την Εφές διακρίθηκαν οι Κλάιμπερν και Ντάνστον με 19 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα. Από την Ζαλγκίρις Κάουνας ξεχώρισαν οι Μπραζντέικις και Ουλανόβας με 25 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-16, 38-28, 55-49, 80-70