Φενέρμπαχτσε-Ολυμπιακός 73-93: Της έχει πάρει τον αέρα (pics)

Ήταν σαν να μην πέρασε μια μέρα... Οι δύο αντίπαλοι ήταν σαν να συνέχισαν από τον αγώνα του πρώτου γύρου στο ΣΕΦ, όταν οι "ερυθρόλευκοι" είχαν φτάσει στη νίκη με το τελικό 94-67. Οι Πειραιώτες ήταν και πάλι απόλυτα κυρίαρχοι απέναντι στη Φενέρμπαχτσε, αυτή τη φορά μέσα στο σπίτι της, έφτασαν στη νίκη με 93-73 στην Πόλη και έμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας της Ευρωλίγκας!

Ο Δημήτρης Ιτούδης πήρε το πρώτο του τάιμ άουτ στο 3’20 του αγώνα και αυτό ήδη λέει πολλά για τον τρόπο με τον οποίο πάτησαν στο παρκέ οι «ερυθρόλευκοι». Ένα αρχικό 0-8 με τρίποντα από Παπανικολάου και Κάνααν και τον Βεζένκοφ με τρία ριμπάουντ σε τρία λεπτά έδωσαν τον τόνο της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι ευστόχησαν για πρώτη φορά στο 4’40’’ (2-8) με φόλοου κάρφωμα του Μπούκερ, ο Κώστας Αντετοκούνμπο έγραψε το 7-11 (6’35’’) με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα, αλλά η συνέχεια είχε την υπογραφή του Ολυμπιακού.

Η διαφορά έφτασε στο +10 (8-18, 8’10’’), ανέβηκε στο +20 (16-36, 13’15’’) με τρίποντο του Σακίλ ΜακΚίσικ και συνέχισε την... ανηφόρα για το +30 (16-46, 16’) από τα χέρια του Κώστα Παπανικολάου. Στο σημείο αυτό η Φενέρμπαχτσε δέχθηκε ένα ακόμη «χτύπημα», καθώς ο Σκότι Γουίλμπεκιν δέχθηκε σχεδόν απανωτές τεχνικές ποινές για διαμαρτυρία προς τους διαιτητές και αποβλήθηκε από το παιχνίδι. Ο Δημήτρης Ιτούδης είδε την ομάδα του να κάνει μια προσπάθεια στην τελική ευθεία για το πρώτο ημίχρονο (28-49, 19’30’’).

Ο Μάρκο Γκούντουριτς συνέχισε στην τρίτη περίοδο με τη διαφορά να κατεβαίνει από τους 20 πόντους (33-51, 21') και τον Μουστάφα Φαλ να χρεώνεται με το τρίτο προσπωικό του φάουλ. Η Φενέρ δεν το... χάρηκε για πολύ με τον Κάνααν να γράφει το 41-68 (25') και λίγο πριν την συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα έγραψε και 46-75 (29') φτάνοντας ο ίδιος στους 20 πόντους. Η προσπάθεια της τούρκικης ομάδας να μειώσει έβρισκαν σε... τοίχο με τον Γκούντουριτς να παραμένει μοναδική απειλή (54-77, 31'30'') και τον Βεζένκοφ από την άλλη να φτάνει σε ένα ακόμη double double στη φετινή αγωνιστική περίοδο (54-79).

Αυτός όμως  που έβαλε "φωτιά" στην Ulker Arena  ήταν ο Μελίχ Μαχμούτογλου με οχτώ προσωπικούς πόντους, γράφοντας το 66-79 (35'). Γουόκαπ,  ΜακΚίσικ και Παπανικολάου ανέλαβαν να... σιωπήσουν και πάλι την εξέδρα ευστοχώντας με τη σειρά τους από τη γραμμή των τριών πόντων (66-89, 37'15''). Παράλληλα, έβαλαν οριστικό τέλος στην αναμέτρηση, η οποία ολοκληρώθηκε με το τελικό 73-93.

*Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Κώστα Σλούκα και Άλεκ Πίτερς.

*Η συνέχεια: Ο Ολυμπιακός στον δεύτερο αγώνα της διπλής εβδομάδας υποδέχεται την Αναντόλου Έφες (3/2, 21.00) και η Φενέρμπαχτσε την Άλμπα Βερολίνου (3/2, 19.45).

Τα δεκάλεπτα: 10-24, 30-51, 51-77, 73-93

On fire: Ο Ολυμπιακός

Η μεγαλύτερη διαφορά: +30 (16-46, 17’) για τον Ολυμπιακό

Ξεχώρισαν: Δύσκολα ΔΕΝ ξεχωρίζει κάποιος από τον Ολυμπιακό, ενώ για την Φενέρμπαχτσε Γκούντουριτς, Κώστας Αντετοκούνμπο και στο δεύτερο μισό Μαχμούτογλου φάνηκαν να κάνουν ένα βήμα μπροστά

Διαιτητές: Λοτερμόσερ, Μπισάνγκ, Κορτές