Ζαλγκίρις-Φενέρμπαχτσε 86-66: Καταιγιστικοί οι πράσινοι που πάγωσαν με τον τραυματισμό του Έβανς

Σαρωτική ήταν η Ζαλγκίρις Κάουνας και νίκησε εντός έδρας την Φενέρμπαχτσε με 86-66, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 9-8, ενώ η τουρκική ομάδα μετά από πέντε σερί ήττες, έπεσε στο 10-7.

Καλύτερο ξεκίνημα για την Ζαλγκίρις Κάουνας, η οποία ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-15). Ο τραυματισμός του Κίναν Έβανς στο πρώτο λεπτό "πάγωσε" τους πράσινους, οι οποίοι παρέμειναν συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι. Αν και η Φενέρμπαχτσε μείωσε την διαφορά στους δύο πόντους στο 14' λεπτό (25-23), οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-30).

Οι "πράσινοι" ανέβασαν ταχύτητες στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 26-10, προηγήθηκαν με 27 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-40). Αν και η Φενέρμπαχτσε προσπάθησε να μειώσει στην τέταρτη περίοδο, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 26-19, η Ζαλγκίρις Κάουνας διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εντός έδρας με 86-66.

Από την Ζαλγκίρις Κάουνας διακρίθηκαν οι Μπραζντέικις και Ντίμσα με 17 πόντους έκαστος. Από την Φενέρμπαχτσε ξεχώρισε ο Μπούκερ με δέκα πόντους, με τους Έντουαρντς και Μότλει να σκοράρουν από οχτώ πόντους. Ο Κώστας Αντετοκούνμπο και ο Νικ Καλάθης, όπως και ο Πιέρ είχαν από τέσσερις πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 21-15, 41-30, 67-40, 86-66