Ερ. Αστέρας-Βίρτους 83-74: Οι Ντόμπριτς και Βιλντόζα έδειξαν στους ερυθρόλευκους τον δρόμο για την νίκη

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε εντός έδρας την Βίρτους Μπολόνια με 83-74 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 5-6, ενώ οι "ασπρόμαυροι" έπεσαν στο 4-7.

Η Βίρτους Μπολόνια είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-17). Αμέσες απαντήσεις έδωσε ο Ερυθρός Αστέρας, ο οποίος με ένα επί μέρους σκορ 25-18 στο δεύτερο δεκάλεπτο, προσπέρασε και προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (42-41).

Οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 25-14, προηγήθηκαν με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-55). Αν και η Βίρτους Μπολόνια προσπάθησε να μειώσει στην τέταρτη περίοδο, ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε λύσεις και νίκησε εντός έδρας με 83-74.

Από τον Ερυθρό Αστέρα διακρίθηκαν οι Ντόμπριτς και Βιλντόζα με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Βίρτους Μπολόνια ξεχώρισαν οι Τζάιτεχ και Μίκι με 15 και έντεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-23, 42-41, 67-55, 83-74