Μπασκόνια  – Αρμάνι Μ. 78-62: Θρίαμβος για τους Βάσκους, σε… ελεύθερη πτώση οι Μιλανέζοι

Σε πάρτι μετέτρεψε η Μπασκόνια την αναμέτρηση απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο, με τους Βάσκους να επικρατούν με 78-62, ανεβάζοντας το ρεκόρ τους στο 6-5. Συνεχίζεται η ελεύθερη πτώση των Ιταλών, που μετράνε επτά συνεχόμενες ήττες, όντας ουραγοί με 3-8.

Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο που τους έβαλε από νωρίς στην θέση του οδηγού, με την Μπασκόνια να προηγείται με 17-7 και να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +15 (24-9). Οι Ιταλοί προσπάθησαν να αντιδράσουν και με ένα γρήγορο 0-5 μείωσαν σε 24-15, όμως η Μπασκόνια δεν έχασε σε καμία στιγμή τα ηνία του ματς, κλείνοντας το πρώτο μισό με διψήφιο προβάδισμα (38-27).

Όπως και στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, έτσι και στο «έμπα» του τρίτου, η Αρμάνι έδειχνε να πατά καλύτερα και με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Χολ… ροκάνισε την διαφορά στους 5 πόντους (40-35). Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη, με την Μπασκόνια να απαντά με ένα εντυπωσιακό 13-2, εκτοξεύοντας την διαφορά στους 16 πόντους (53-37). Το 1-8 της Αρμάνι για το 54-45 του 30’, κράτησε ζωντανό το ματς,  μέχρι να αναλάβει δράση ο Χένρι, που μετέτρεψε το 56-48 σε 62-48, ενώ ο ίδιος ήταν αυτός που έβαλε… τέλος στο ματς, καθώς με τρίποντο στο 35’, έγραψε το 68-51. Έτσι, το τελικό 78-62, έδωσε την νίκη στην ομάδα της Βιτόρια, με τον Έτορε Μεσίνα και την Αρμάνι να παραμένουν σε απόγνωση.

Τα δεκάλεπτα: 24-9, 38-27, 54-45, 78-62