Ερ. Αστέρας-Παριτζάν 90-74: Το ντέρμπι της Αδριατικής λίγκας βάφτηκε κόκκινο

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε εντός έδρας την Παρτιζάν με 90-74 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 6-1, ενώ οι "ασπρόμαυροι" έπεσαν στο 7-1.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Παρτιζάν να είχε περισσότερη ώρα το προβάδισμα, αλλά ο Ερυθρός Αστέρας ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-18). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους "ασπρόμαυρους" να έχουν τον πρώτο λόγο, αλλά οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους σκορ 12-5, προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (49-48).

Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-65). Ο Ερυθρός Αστέρας πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 20-9, νίκησε εντός έδρας την Παρτιζάν με 90-74.

Από τον Ερυθρό Αστέρα διακρίθηκαν οι Βιλντόζα και Νέντοβιτς με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Παρτιζάν ξεχώρισαν οι Παπαπέτρου και Έξουμ με 15 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-18, 49-48, 70-65, 90-74