Βιλερμπάν-Μπάγερν 74-75: Πήραν την ματσάρα και διπλό για τους Βαυαρούς

H Mπάγερν Μονάχου νίκησε εκτός έδρας την Βιλερμπάν με 75-74, με τις δύο ομάδες να έχουν ρεκόρ 3-6.

Αν και η Βιλερμπάν πήρε προβάδισμα με πέντε πόντους (5-0, 2' λεπτό), η Μπάγερν Μονάχου με ένα επί μέρους σκορ στα επόμενα λεπτά 25-10, ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-15). Οι γηπεδούχοι έριξαν την διαφορά στους εννέα πόντους σε τέσσερις περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Βαυαρούς να κρατάνε την απόσταση τους και να προηγούνται με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-33).

Οι "ασπρόμαυροι" βρήκαν άμεσες απαντήσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου κάνοντας με ένα επί μέρους σκορ 20-11, για αυτό και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος της τρίτης περιόδου (53-53). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην τέταρτη περίοδο και έγινε μια ματσάρα με τον Ρούμπιτ με μια βολή να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 75-74.

Από την Μπάγερν Μονάχου διακρίθηκε ο Λούτσιτς με 13 πόντους, με τους Όμπστ και Βάιλερ-Μπαμπ με δώδεκα πόντους έκαστος. Από την Βιλερμπάν ξεχώρισαν οι Ντε Κολό και Μάθιους με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 15-25, 33-42, 53-53, 74-75