Φενέρμπαχτσε-Ερ. Αστέρας 93-79: Με double double του Μότλει

Η Φενέρμπαχτσε νίκησε εντός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα με 93-79 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 6-1, ενώ οι ερυθρόλευκοι έπεσαν στο 1-6.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά στην αρχή του αγώνα και πήραν προβάδισμα με δώδεκα πόντους στο 5' λεπτό (18-6). Ο Ερυθρός Αστέρας με ένα επί μέρους σκορ 17-6, μείωσε την διαφορά, αλλά η Φενέρμπαχτσε ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-23). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την τουρκική ομάδα να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (42-41).

Αν και η ομάδα από το Βελιγράδι είχε προβάδισμα με έξι πόντους στο 22' λεπτό (48-42), η Φενέρμπαχτσε με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 24-16, προσπέρασε στο σκορ και προηγήθηκε με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-57). Η ομάδα του κόουτς Δημήτρη Ιτούδη είχε το πάνω χέρι στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα με 93-71.

Από την Φενέρμπαχτσε διακρίθηκαν οι Μότλει (10ρ.) και Μαχμούτογλου με 25 και 20 πόντους αντίστοιχα, με τον Νικ Καλάθη να έχει οχτώ πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και έξι ασίστ σε 32:11 λεπτά. Από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισαν οι Νέντοβιτς και Βιλντόσα με 17 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-23, 42-41, 66-57, 93-71