Μπαρτσελόνα-Φενέρμπαχτσε 81-80: Με μπροστάρη τον Λαπροβίτολα επικράτησαν οι μπλαουγκράνα

Παρά την αντεπίθεση της Φενέρμπαχτσε του ομοσπονδιακού προπονητή, Δημήτρη Ιτούδη στην τέταρτη περίοδο, η Μπαρτσελόνα διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εντός έδρας με 81-80. Οι μπλαουγκράνα ανέβηκαν στο 4-2, ενώ η τουρκική ομάδα έπεσε στο 5-1.

Η Φενέρμπαχτσε πήρε προβάδισμα με έξι πόντους (8-2) στο 4' λεπτό, η Μπαρτσελόνα με ένα επί μέρους σκορ 19-11, προσπέρασε και ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-19). Οι μπλαουγκράνα είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την τουρκική ομάδα να περνάει μπροστά στο 15΄ λεπτό (29-28) μετά από ένα επί μέρους σκορ 6-1. Η καταλανική ομάδα βρήκε απαντήσεις στα εναπομείναντα πέντε λεπτά και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-36).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 23-13, άνοιξαν την απόσταση τους και προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-49). Παρότι η Φενέρμπαχτσε πέρασε στην αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο και έκανε ένα επί μέρους σκορ 31-19, μαζεύοντας την διαφορά, η Μπαρτσελόνα βρήκε απαντήσεις και νίκησε εντός έδρας με 81-80.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Λαπροβίτολα και Κάλινιτς με 26 και 14 πόντους αντίστοιχσ. Από την Φενέρμπαχτσε ξεχώρισαε ο Μότλει με 23 πόντους, οχτώ ριμπάουντ και μία ασίστ, με τους Γκούντουριτς και Μαχμούτογλου να σκοράρουν από έντεκα πόντους έκαστος. Ο Νικ Καλάθης είχε οχτώ πόντους, τρία ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 21:2 λεπτά.

Δεκάλεπτα: 21-19, 39-36, 62-49, 81-80