Ρεάλ-Εφές 57-58: Έκανε το back to back η ομάδα του Αταμάν

Η Εφές νίκησε στις λεπτομέρειες την Ρεάλ Μαδρίτης με 58-57 και κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το τρόπαιο της EuroLeague.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Ρεάλ με ένα επί μέρους σκορ 9-2, να έχει προβάδισμα με επτά πόντους (15-8, 7' λεπτό). Με έξι σερί πόντους μείωσε η τουρκική ομάδα την διαφορά, αλλά οι γηπεδούχοι παρέμειναν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (15-14). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους μερένγχες να ξεφεύγουν με επτά σερί πόντους στο 17' λεπτό (29-22). Οι μπλάνκος κράτησαν την απόσταση τους και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (34-29).

Σε πολύ χαμηλά επίπεδα κινήθηκε το σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου (επί μέρους σκορ 11-8), με την βασίλισσα να κρατάει το προβάδισμα της και να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (42-40). Οι μερένγχες είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, με την Εφές να μειώνει την διαφιρά και τον Μίτσιτς με απίθανο τρίποντο να δίνει το προβάδισμα στην τουρκική ομάδα με ένα πόντο στο 35' λεπτό (50-49). Οι μπλάνκος ξαναπήραν το προβάδισμα, με τις δύο ομάδες όμως να είναι κοντά στο σκορ. Ιδιαίτερα, ο Ντεκ σκόραρε τρίποντο για το 53-53, ο Μίτσιτς έκανε το ίδιο για το 56-53, ο Κοζέρ και ο Ταβάρες έβαλαν δύο βολές για το 56-55.  Ο Πλάις με φόλοου αύξησε την διαφορά στους τρεις πόντους (58-55), ενώ ο Γιουλ με ντράιβ μείωσε σε 58-57, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Από την Εφές διακρίθηκαν οι Μίτσιτς και Πλάις με 23 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Ταβάρες (11ρ. και μία ασίστ) και Γιουλ (6ρ.) με 14 και εννέα πόντους.

Δεκάλεπτα: 15-14, 34-29, 42-40, 57-58

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.