Ρεάλ-Μακάμπι Τ.Α. 84-74: Με Γαλλικό αέρα έκανε το 1-0 στην σειρά

Η Ρεάλ Μαδρίτης υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Μακάμπι Τελ Αβίβ με , με αποτέλεσμα να κάνει το 1-0 στην σειρά των playoffs.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Ρεάλ Μαδρίτης να έχει τον πρώτο λόγο και να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-19).  Αν και η Μακάμπι Τελ Αβίβ ισοφάρισε στο 15' λεπτό  (34-34), η βασίλισσα διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και με ένα επί μέρους σκορ 13-4, προηγήθηκε με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-38).

Οι μερένγχες είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν την διαφορά στους πέντε πόντους (57-52, 25' λεπτό), αλλά τους Μαδριλένους να κρατούν την διαφορά τους και να προηγούνται με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-56). Η Ρεάλ Μαδρίτης συνέχισε να παίζει αποτελεσματικό μπάσκετ στην τέταρτη περίοδο και διατήρησε το προβάδισμα της, με αποτέλεσμα να νικήσει εντός έδρας την Μακάμπι Τελ Αβιβ με 84-74.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Κοζέρ (4ρ. και πέντε ασίστ) και Γιαμπούσελε (4ρ. και μία ασίστ) με 20 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Μακάμπι Τελ Αβίβ ξεχώρισαν οι Γουίλμπεκιν (3ρ. και τρεις ασίστ) και Σόρκιν (5ρ.) με 20 και δώδεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-19, 47-38, 65-56, 84-74