Λαύριο-Κολοσσός 81-84: Δια πυρός και σιδήρου επικράτησαν οι νησιώτες

Ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε εκτός έδρας το Λαύριο με 84-81 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 12-8 (3η θέση), ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 7-13 (9η θέση).

Δυναμικό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες στην αρχή του αγώνα, με το Λαύριο να έχει τον πρώτο λόγο και να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-18). Αν και οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με εννέα πόντους (27-18, 11' λεπτό), ο Κολοσσός με ένα επί μέρους σκορ 11-2, έφερε το ματς στα ίσια (29-29, 15' λεπτό). Η ομάδα από την Ρόδο είχε τον πρώτο λόγο στα επόμενα λεπτά, αλλά οι ""μεταλλωρύχοι" προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνυο (43-41).

Η ομάδα από την Νότια Αττική είχε το πάνω χέρι στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν με τρίποντο του Μαργαρίτη (61-61, 39' λεπτό). Ο Νικολαίδης από το Λαύριο απάντησε με τον ίδιο τρόπο και έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα τριών πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-61). Αν και οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο στην τέταρτη περίοδο, οι "νησιώτες" με δέκα σερί πόντους, προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο 37' λεπτό (82-79) και είχαν τον πρώτο λόγο στα τελευταία λεπτά. Ο Κολοσσός Ρόδου ήταν πιο αποτελεσματικός στα τελευταία λεπτά και νίκησε εκτός έδρας το Λαύριο με 84-81.

Από τον Κολοσσό Ρόδου διακρίθηκαν οι Φλοίντ και Ποτ με 20 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα. Από το Λαύριο ξεχώρισαν οι Κακλαμανάκης και Βον με 19 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-18, 43-41. 64-61, 81-84

On Fire: Ο Φλόιντ του Κολοσσού Ρόδου με 20 πόντους

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 27-18 (οι εννέα πόντοι διαφοράς για το Λαύριο στο 11' λεπτό).

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Ta 18 λάθη του Λαυρίου, με τον Κολοσσό Ρόδου να έχει δώδεκα λάθη.

Διατητές: Τσαρούχα, Κατραχούρας, Θεωνάς

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.