Φενέρ – Μπάγερν 81-76: Έδειξαν χαρακτήρα οι Τούρκοι

Η Μπάγερν είχε το βαθμολογικό κίνητρο, αλλά η Φενέρ ήταν αυτή που έπαιξε με πάθος, ένταση και αποφασιστικότητα σε κάθε κατοχή και νίκησε εντός έδρας με 81-76 για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι Τούρκοι μετά από αυτή την εξ αναβολής αναμέτρηση, έφτασαν σε ρεκόρ 10-16 και οι Γερμανοί, που έχουν εξασφαλίσει την πρόκριση στα  Playoffs, έπεσαν στο 13-13.

Οι γηπεδούχοι επέβαλαν από το ξεκίνημα το ρυθμό τους, έλεγξαν τα ριμπάουντ και έκοψαν τη δημιουργία των αντιπάλων τους. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να προηγηθούν 27-16 στο δεκάλεπτο.

Στη συνέχεια, οι Τούρκοι διατήρησαν το ρυθμό τους απέναντι στους Βαυαρούς, που προσπάθησαν να ροκανίσουν τη διαφορά με βιαστικές επιλογές, που περιελάμβαναν κυρίως μακρινά σουτ, τα οποία ήταν άστοχα. Το ημίχρονο βρήκε τη Φενέρ μπροστά με 45-31, κάτι απόλυτα λογικό με βάση την εικόνα των δύο ομάδων.

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν… μεταμορφωμένοι από τα αποδυτήρια, πίεσαν τους αντιπάλους σε κάθε γωνιά του παρκέ και έτσι πήραν ενέργεια και για τα επιθετικά τους καθήκοντα. Προηγήθηκαν 54-62 και έβαλαν τις βάσεις, ώστε να επικρατήσουν στο τέλος του αγώνα.

Μάταια όμως, γιατί στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά, η Φενέρ αντέδρασε και προσπέρασε 73-69 στα 2’.26’’ πριν το φινάλε. Οι Γερμανοί δεν είχαν άλλη βενζίνη στο ρεζερβουάρ τους και ηττήθηκαν με 81-76.

Για τη Φενέρ ξεχώρισε ο Βέσελι με 21 πόντους και για τη Μπάγερν ο Ρούμπιτ με 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 27-16, 45-31, 54-62, 81-76