Παναθηναϊκός-Ρεάλ 87-86: Ο διπλός Παπαγιάννης λύγισε την Βασίλισσα

O Παπαγιάννης με ένα εμφατικό double - double, οδήγησε τον Παναθηναικό στην  νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης με 87-86 και έκλεισε ιδανικά τις εντός έδρας υποχρεώσεις του στην EuroLeague, διατηρώντας, παράλληλα ζωντανό το όνειρο του Ολυ,πιακού, ακόμα και για την δεύτερη θέση, την οποία βέβαια είναι κοντά να αρπάξει και η Αρμάνι Μιλάνο.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και με πλουραλισμό στο σκοράρισμα, ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-11). Οι "πράσινοι" διατήρησαν την διαφορά τους στα ίδια επίπεδα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Νέντοβιτς και Παπαγιάννη κυρίως να δίνουν λύσεις και προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-32).

Αν και οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα ακόμη και με δώδεκα πόντους (56-44, 26' λεπτό), οι μερένχες έκαναν ντέρμπι το παιχνίδι, αφού έκαναν ένα επί μέρους σκορ 10-3, με τους "πράσινους" να προηγούνται με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-54). Ο Παναθηναικός κρατούσε την απόσταση στην τέταρτη περίοδο, με τον Μέικον με εννέα πόντους, να κάνει το +13 (76-63) του 35ου λεπτού. Η Ρεάλ Μαδρίτης πίεσε στα τελευταία λεπτά και προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, αλλά ο Παναθηναϊκός διατήρησε το προβάδισμα του και νίκησε εντός έδρας με 87-86.

Δεκάλεπτα: 22-11, 41-32, 59-54, 87-86

On Fire: Ο Παπαγιάννης (10ρ. και μία ασίστ) του Παναθηναικού και ο Ερτέλ της Ρεάλ Μαδρίτης με 18 πόντους έκαστος.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 22-9 (οι 13 πόντοι διαφοράς για τον Παναθηναικό στο 9' λεπτό).

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 47.5% της Ρεάλ Μαδρίτης στα δίποντα, με τον Παναθηναικό να έχει 62.5%.

Διαιτητές: Μπόλταουζερ, Λατίσεβς, Μογκούλκοτς

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή. Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.