Ζαλγκίρις – Ολυμπιακός 73-84: Αγγίζει το πλεονέκτημα έδρας

Ο Ολυμπιακός νίκησε 84-73 τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας, προκρίθηκε και μαθηματικά στην οκτάδα και έκανε το πιο αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση μιας θέσης, που δίνει το πλεονέκτημα έδρας. Οι Πειραιώτες ανέβηκαν στο 16-8 και οι Λιθουανοί έπεσαν στο 7-17.

Με την πιο σταθερή πεντάδα σε όλη τη διοργάνωση, τους Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ και Φαλ, ήταν το αρχικό σχήμα του Ολυμπιακού. Απέναντί τους, οι Γουέμπστερ, Στρέλνιεκς, Ουλάνοβας, Κάβανο και Νίμπο οι πρώτοι πέντε της Ζάλγκιρις.

Οι Πειραιώτες έκαναν καλό ξεκίνημα με δυναμισμό και ένταση στη άμυνα, όμως βρήκαν απέναντι τους ένα σύνολο που έπαιζε με σκληράδα και άνεση, αφού πλέον δεν έχει τίποτα να διεκδικήσει και να χάσει. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 20-15, με τους γηπεδούχους να έχουν καλύτερη κυκλοφορία και τους φιλοξενούμενους να είναι άστοχοι από την περιφέρεια.

Η μάχη συνεχίστηκε, το σχήμα με ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ και Παπανικολάου στην πεντάδα απέδωσε και οι ερυθρόλευκοι προσπέρασαν 25-26 στο 15ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός, είχε αμυντικό ρυθμό, όμως κάποιες ολιγωρίες τον ανάγκασαν να πάει στα αποδυτήρια ισόπαλος 39-39, ενώ θα μπορούσε να έχει προηγηθεί. Έπεφταν κορμιά εκατέρωθεν με μπασκετικό ξύλο και στις τέσσερις γραμμές του παρκέ και, ο πιο δυνατός θα ήταν αυτός που θα επιβίωνε στο δεύτερο ημίχρονο.

Επιστρέφοντας από την ανάπαυλα, βελτιώθηκε η άμυνα των Πειραιωτών, ο Ντόρσεϊ πήρε το… όπλο του και η ομάδα του προηγήθηκε 48-50 στο 25ο λεπτό. Όμως παρέμενε το πρόβλημα στο μαρκάρισμα του Νίμπο, ο οποίος μέχρι εκείνο το σημείο, είχε σκοράρει 17 πόντους με 7/8 δίποντα. Η Ζαλγκίρις έβρισκε σκορ από το ζωγραφιστό (67%), το ποσοστό των ερυθρόλευκων από την περιφέρεια έπεφτε (20%), όμως τα λίγα τους λάθη (μόλις έξι) τούς κράτησαν σε απόσταση βολής (59-58) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στην τελική ευθεία και προηγήθηκε με +8 (64-72) στο 34ο λεπτό, ανεβάζοντας την ένταση στα μετόπισθεν, από όπου βρήκε ρυθμό για την επίθεση. Η ομάδα του Μπαρτζώκα, είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης στα χέρια της και εξακολουθούσε να προηγείται σταθερά (69-79) στο 37ο λεπτό, με το τρίποντο του Βεζένκοβ. Η κόρνα της γραμματείας, που βρήκε νικήτρια την ελληνική ομάδα με σκορ 84-73, τη φέρνει ακόμα πιο κοντά στην κορυφαία τετράδα της Ευρωλίγκας.

Ο Ολυμπιακός δύο εικοσιτετράωρα πριν από το αιώνιο ντέρμπι, πέτυχε ένα σπουδαίο διπλό, απέναντι σε μία από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες της διοργάνωσης, αντέδρασε μετά την ήττα στο Βερολίνο και, τώρα περιμένει τον Παναθηναϊκό στο «κάστρο» του.

Δεκάλεπτα: 20-15, 39-39, 59-58, 73-84

On Fire: Ο Κώστας Παπανικολάου με 18 πόντους και 3/6 τρίποντα

Ξεχώρισαν: Ο Βεζένκοβ με 16 πόντους και οι Ντόρσεϊ και Μάρτιν, που σημείωσαν από 13 πόντους για τους Πειραιώτες και ο Νίμπο με 17 πόντους (7/9 δίποντα), που ήταν πολύ καλός μέσα στο ζωγραφιστό για τους Λιθουανούς.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +11 (73-84)

Το στοιχείο που έκρινε την αναμέτρηση: Η καταπληκτική άμυνα του Ολυμπιακού στην τελευταία περίοδο.

Διαιτητές: Χιμένες, Γιόβτσιτς, Ρόσι

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Ζντοβτς): Γουέμπστερ, Λεκαβίτσιους 14 (4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Νίμπο 17 (7/9 δίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιανκούνας 5 (1), Λουκοσιούνας, Μιλάκνις (0/5 σουτ, 3/3 βολές), Στρέλνιεκς , Κάβανο 10 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκιφάι 3 (1), Λοβέρν 8 (4/7 δίποντα), Ουλάνοβας 13 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (0/5 σουτ), Ντόρσεϊ 13 (5/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα), Λαρεντζάκης 3, Φαλ 5 (6 ριμπάουντ), Σλούκας 10 (3/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Μάρτιν 13 (5/8 δίποντα, 3/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ σε 20:39), Βεζένκοβ 16 (6/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 18 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), ΜακΚίσικ 2

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις Κάουνας: 21/33 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 10/10 βολές, 29 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 7 επιθετικά), 23 ασίστ, 5 κλεψίματα, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 25/40 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 10/13 βολές, 29 ριμπάουντ (16 αμυντικά - 13 επιθετικά), 21 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 8 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 30η αγωνιστική η Ζάλγκιρις θα υποδεχθεί την Αναντολού Εφές (17/3 στις 20:00), ενώ ο Ολυμπιακός θα παίξει με τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ (17/3 στις 21:00).