Μπασκόνια – Ολυμπιακός 62-72: Κι όμως είναι ακόμα εδώ

Ο Ολυμπιακός επανήλθε δυναμικά στην Ευρωλίγκα με μια σπουδαία νίκη στην έδρα της Μπασκόνια με σκορ 72-62. Οι Πειραιώτες… έσπασαν το ρόδι μετά από τέσσερις ήττες στη σειρά και με αυτή την επιτυχία τους, έφτασαν στο 13-9 (στο 7-16 οι Βάσκοι), διατηρώντας ακέραιες τις ελπίδες τους για την είσοδο στα πλέι-οφς.

Με τους Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου και Φαλ ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Γιώργος Μπαρτζώκας, στη Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα, απέναντι στους Μπάλντγουιν, Γκρέιντζερ, Φοντέκιο, Γκιεντράιτις και Ένοχ του Νέβεν Σπάχια.

Οι ερυθρόλευκοι έκαναν εντυπωσιακό ξεκίνημα, προηγήθηκαν 5-13 στο 4ο λεπτό, με υποδειγματική άμυνα και ταχύτητα στην επίθεση. Η υπομονή, η καλή κυκλοφορία και η αποτελεσματικότητά τους τούς έφερε στο +11 (7-18) στο 8ο λεπτό, για να λήξει το δεκάλεπτο με 13-18, αφού έβγαλαν αντίδραση οι γηπεδούχοι βρίσκοντας σκορ από την περιφέρεια. Βάσει της εμφάνισής του, ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να έχει αποκτήσει μεγαλύτερο προβάδισμα. Το πλάνο για την ελληνική ομάδα, ήταν να πάει το ματς σε χαμηλό τέμπο και σε μεγάλες επιθέσεις.

Η Μπασκόνια, έτρεξε ένα σερί 14-2 και επέστρεψε (21-20) στο 15ο λεπτό, εκμεταλλευόμενη την σκληράδα που έβγαλε στο πίσω μέρος του παρκέ και την αδυναμία των αντιπάλων της στο αμυντικό ριμπάουντ. Ο Μπαρτζώκας, χρησιμοποίησε πεντάδες με τρία γκαρντ, όταν έβγαινε ο Παπανικολάου, εξαιτίας της απουσίας του Λαρεντζάκη και του προβλήματος του ΜακΚίσικ με τη γαστρεντερίτιδα. Οι ερυθρόλευκοι έβγαλαν καλές άμυνες, όμως οι μόλις δύο ασίστ για οκτώ λάθη, σε συνδυασμό με την αστοχία (παρά τα ελεύθερα σουτ που βρήκαν) τούς έστειλαν στα αποδυτήρια με το ισχνό 29-32.

Μπορεί να έλειπε η φρεσκάδα από τον Ολυμπιακό, όμως εξακολουθούσε να λειτουργεί με υπομονή στην επίθεση και πίστη στο πλάνο του προπονητή, βρίσκοντας διαφορά +8 (31-39) στο 23ο λεπτό. Οι Πειραιώτες, συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα (40-47) στο 28ο λεπτό, προϊόν της σωστής κυκλοφορίας τους, παρότι είχαν μείνει χαμηλά στη δημιουργία, αφού είχαν μοιράσει μόνο έξι ασίστ. Με τον Παπανικολάου… ζεστό από την περιφέρεια, μπήκαν με +6 (44-50) στο κρισιμότερο σημείο του παιχνιδιού.

Το ματς γύρισε… τούμπα (53-50) στο 32ο λεπτό, με τα τρίποντα του Γκεντράιτις και του Μπάλντγουιν, αφού οι κακές επιθετικές επιλογές έφερναν άσχημη ισορροπία στα μετόπισθεν για τους φιλοξενούμενους. Ο Γουόκαπ όμως με ενέργεια και θάρρος, κράτησε την ομάδα του μπροστά (55-60) στο 34ο λεπτό, αλλά οι Βάσκοι επέστρεψαν (60-60) στο 37ο λεπτό. Στο σημείο εκείνο, ανέλαβε δράση ο Ντόρσεϊ και με πέντε σερί πόντους έκανε το σκορ 60-65 στα 2΄.29’’. Έτσι μπήκαν οι βάσεις για τη νίκη και όταν ο Αμερικάνος με ελληνικό διαβατήριο γκαρντ, ευστόχησε σε τρίποντο στα 1’.29’’ για το 60-70, όλα είχαν κριθεί. Οι Πειραιώτες με καθαρό μυαλό και εξαιρετική αντίδραση στο φινάλε, απέδρασαν από τη Βιτόρια με σκορ 72-62.

Ο Ολυμπιακός επανήλθε στα νικηφόρα αποτελέσματα, πέτυχε ένα σημαντικό εκτός έδρας διπλό, που όλοι γνωρίζουμε πόσο πολύ μετράει στη διοργάνωση και εφόσον έχει αφήσει πίσω του τα προβλήματα με τον κορονοϊό, δείχνει έτοιμος για να μπει στην οκτάδα.

Στην 26η αγωνιστική η Μπασκόνια θα ταξιδέψει στο Μιλάνο για το παιχνίδι με την Αρμάνι (10/2 στις 21:30), ενώ ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί την ίδια μέρα την Αναντολού Εφές (10/2 στις 21:00).

Δεκάλεπτα: 13-18, 29-32, 44-50, 62-72

On Fire: Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 17 πόντους και 3/6 τρίποντα, σκόραρε στο τέλος όταν... έκαιγε η μπάλα

Ξεχώρισαν: Για τους νικητές, ο Βεζένκοφ με 15 πόντους (6/11 σουτ), ο Παπανικολάου με 12 πόντους και 4/4 τρίποντα και ο Γουόκαπ με 12 πόντους και 4 κλεψίματα. Ο Πίτερς με 18 πόντους πρώτος σκόρερ για τους Βάσκους και ο Γκιεντράιτις με 12 πόντους και 4/6 τρίποντα.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +11 (7-18) για τον Ολυμπιακό στο πρώτο δεκάλεπτο

Το στοιχείο που έκρινε την αναμέτρηση: Το καθαρό μυαλό στο τέλος σε συνδυασμό με την ευστοχία από την περιφέρεια

Διαιτητές: Λοτερμόζερ, Μπαλτάουζερ, Ρόσι

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Σπάχια): Λαμάρ Πίτερς, Ραϊέστε 2, Μπάλντουιν 5 (1/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γκρέιντζερ 5 (1), Φοντέκιο 4 (2/7 δίποντα), Ίνοκ 9 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές), Κοστέλο 4 (6 ριμπάουντ), Άλεκ Πίτερς 18 (6/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκιεντράιτις 12 (4/6 τρίποντα), Κούρουτς 3 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 12 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Ντόρσεϊ 17 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Φαλ 6 (3/5 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Σλούκας 8 (0/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάρτιν, Βεζένκοβ 15 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πρίντεζης, Παπανικολάου 12 (4/4 τρίποντα), Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 2

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 16/34 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 3/4 βολές, 29 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 5 επιθετικά), 21 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 13/29 δίποντα, 11/21 τρίποντα, 13/16 βολές, 27 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 2 επιθετικά), 13 ασίστ, 13 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 13 λάθη