Αρμάνι Μ. – Ζαλγκίρις 65-58: Στο ρελαντί

Χωρίς να χρειαστεί να παίξει στα… κόκκινα και με όπλο την άμυνα της, η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε της Ζαλγκίρις αρκετά πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 65-58, παραμένοντας μόνη τρίτη, μετά από 23 αγωνιστικές.

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο (20-20) και αφού οι Ιταλοί είδαν την Ζαλγκίρις να προηγείται γρήγορα με 10-4, η Αρμάνι… έσφιξε την άμυνα της, δέχτηκε μόλις 10 πόντους σε ισάριθμα λεπτά, κλείνοντας το πρώτο μισό με 39-30.

Στο β’ μέρος, οι γηπεδούχοι απλά συντήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, στο ­±10, καθώς η Ζαλγκίρις σε κανένα σημείο δεν κατάφερε να φανεί απειλητική στο παιχνίδι, με το τελικό 65-58 μάλλον να… κολακεύει τους Λιθουανούς και την Αρμάνι να φτάνει στο 14-6, αφήνοντας την αντίπαλο της στην τελευταία θέση με 3-16.

Χαλ και Ντάνιελς, με 12 πόντους έκαστος, ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Αρμάνι, με τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ να έχει 10, ενώ για την Ζαλγκίρις, Μπλάζεβιτς και Λεκαβίτσιους είχαν από 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 39-30, 54-45, 65-58