Μπαρτσελόνα-Βιλερμπάν 84-71: Σαρωτικοί οι μπλαουγκράνα και επιστρέφουν στις νίκες

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε εντός έδρας της Βιλερμπάν με 84-71 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 17-5 (1η θέση), με την Γαλλική ομάδα να πέφτει στο 9-13 (13η θέση).

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε πιο δυνατά στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-17). Οι μπλαουγκράνα διατήρησαν την διαφορά τους σε διψήφιο ποσοστό στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-30).

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους γύρω από το +20 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 18 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-50). Η Μπαρτσελόνα διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την διαφορά της στην τέταρτη περιόδο και νίκησε την Βιλερμπάν εντός έδρας με 84-71.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Λαπροβίτολα και Μίροτιτς (7ρ.) με 20 και 16 πόντους αντίστοιχα, με τον Νικ Καλάθη να έχει τέσσερις πόντους, τρία ριμπάουντ και έξι ασίστ σε 21:57 λεπτά. Από την Βιλερμπάν ξεχώρισαν οι Φαλ (7ρ.) και Οκόμπο (2ρ. και οχτώ ασίστ) με 20 και 17 πόντους, με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να έχει εννέα πόντους, τρία ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 19:31 λεπτά.

Δεκάλεπτα: 28-17, 45-30, 68-50, 84-71

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.