Ζενίτ-Εφες 76-67: O Πόιθρες έδειξε τον δρόμο για την νίκη

Η Ζενίτ υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Εφες με 76-67, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 13-7 (4η θέση), ενώ η Τουρκική ομάδα έπεσε στο 10-11 (8η θέση).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Ζενίτ κατά κύριο λόγο το προβάδισμα, αλλά την Εφές με ένα επί μέρους σκορ 12-5, να προσπερνάει και να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-17). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να έχουν τα καλά τους κομμάτια, αλλά τους γηπεδούχους να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (37-36).

H Ρωσική ομάδα ανέβασε ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 15-6, προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (52-42). Η Ζενίτ διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Εφες με 76-67.

Από την Ζενίτ διακρίθηκαν οι Πόιθρες (9ρ. και μία ασίστ) και Μίκι (5ρ.) με 21 και 15 πόντους ανίστοιχα. Από την Εφές ξεχώρισαν οι Μίτσιτς (6ρ. και τρεις ασίστ) και Σιμόν (3ρ. και δύο ασίστ) με 22 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-18, 37-36, 52-42, 76-67