Μπασκόνια-Ρεάλ 60-88: Σαν σίφουνας πέρασε η Βασίλισσα από την Βιτόρια

Η Ρεάλ Μαδρίτης "απέδρασε" από την έδρα της και επικράτησε της Μπασκόνια με 88-60 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 10-2, ενώ η ομάδα από την Βιτόρια έπεσε στο 4-8.

Η Ρεάλ Μαδρίτης πάτησε το γκάζι και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-14). Η βασίλισσα "έχτισε" μια διψήφια διαφορά πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 19 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (53-34).

Οι μερένγχες ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 18-13, προηγήθηκε με 24 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-47). Η Ρεάλ Μαδρίτης συνέχισε να διευρύνει την διαφορά της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Μπασκόνια με 88-60.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκε ο Κοζέρ με 13 πόντους, ενώ οι Ερτέλ (9 ασίστ και ένα ριμπάουντ) και Ταβάρες (6ρ.) σκόραραν από 12 πόντους έκαστος. Από την Μπασκόνια ξεχώρισαν οι Ένοχ και Φοντέτσιο (7ρ. και μία ασίστ) με 14 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 14-25, 34-53, 47-71, 60-88