Ολυμπιακός - Μακάμπι 90-73: Ερυθρόλευκη καταιγίδα και 7/7 στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος από το πρώτο δεκάλεπτο και δίχως να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στη Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε τη νίκη με 90-73 για να κάνει το 7/7 στο ΣΕΦ και να ανεβάσει το ρεκόρ του σε 7-4, ρεκόρ το οποίο έχει και η «ομάδα του λαού».

Με ένα ονειρεμένο πρώτο δεκάλεπτο και παίζοντας... διαστημικό μπάσκετ και στις δύο πλευρές του παρκέ ο Ολυμπιακός πάτησε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και επέβαλε τον ρυθμό του, έχοντας επιμέρους σκορ 35-8 (!). Με τους Ισραηλινούς να δείχνουν... ζαλισμένοι, οι παίκτες του Μπαρτζώκα, που είδαν τον Έισι να παίρνει τα πρώτα λεπτά συμμετοχής του, δεν άφησαν το πολύ καλό ξεκίνημα να πάει χαμένο και διατήρησαν το προβάδισμα τους και στη δεύτερη περίοδο για να πάνε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 25 πόντων και να κάνουν ιδιαίτερα δύσκολο το έργο των φιλοξενούμενων (51-26, 20΄). Μετά την ανάπαυλα οι Πειραιώτες δεν επέτρεψαν στη Μακάμπι να πλησιάσει στο σκορ και να απειλήσει , ενώ με επιμέρους 20-19 κράτησε σταθερά τη διαφορά (71-45, 30'). Έχοντας μετατρέψει το παιχνίδι σε παράσταση για έναν ρόλο, ο Ολυμπιακός που έριξε ελαφρώς την απόδοσή του στο φινάλε κράτησε τα ηνία και στο τελευταίο μέρος και πήρε τη νίκη με 90-73.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Σλούκας με 18 πόντους, ενώ ο Ντόρσεϊ είχε 17 πόντους. Ο Βεζένκοφ μέτρησε 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ ο ΜακΚίσικ είχε 14 πόντους. Πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Φαλ με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Από τη Μακάμπι ο Νάναλι είχε 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Σόρκιν σημείωσε 10 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 35-8, 51-26, 71-45, 90-73.

On Fire: Ο Σλούκας με 18 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +28 του Ολυμπιακού στο 30' (71-43).

Ξεχώρισαν: Από τους νικητές ξεχώρισε ο Ντόρσεϊ με 17 πόντους, ακολούθησε οι Βεζένκοφ με 15 πόντους, ενώ ο ΜακΚίσικ είχε 14 πόντους. Ο Φαλ τελείωσε το ματς με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Από τη Μακάμπι ο Νάναλι είχε 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Το στοιχείο που έκανε τη διαφορά: Το 35-8 της πρώτης περιόδου.

Διαιτητές:  Ιερεθουέλο, Χορντόβ, Νίκολιτς.