Ζενίτ - Ολυμπιακός 84-78: Λύγισε στη Ρωσία

Παρά τις προσπάθειες των Γουόκαπ και Φαλ ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη από τη Ρωσία, καθώς η Ζενίτ επικράτησε με 84-78. Με αυτό το αποτέλεσμα οι ερυθρόλευκοι υποχώρησαν στο 6-3, ενώ το σύνολο του Πασκουάλ ανέβηκε στο 6-3.

Η Ζενίτ προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό της από το πρώτο δεκάλεπτο, φτάνοντας έως και στο +8 (20-12, 6'), όμως ο Ολυμπιακός δεν της επέτρεψε να ξεφύγει περισσότερο, καθώς ο Γουόκαπ μπήκε... ζεστός στο παρκέ, σημειώνοντας τους 12 πόντους από τους 24 των ερυθρόλευκων στην περίοδο (25-22, 10'). Με τον Φράνκαμπ να βρίσκει ρυθμό από τα 6μ75 (τελείωσε το πρώτο μισό με 4/5 τρίποντα), οι Ρώσοι κατάφεραν να διατηρήσουν τα ηνία και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο οι Πειραιώτες φρόντισαν να παραμείνουν κοντά στο σκορ, με τους Φαλ, Μάρτιν και Σλούκα να προσφέρουν πολύτιμες βοήθειες. Το σύνολο του Πασκουάλ ξέφυγε εκ νέου στους 8 πόντους (49-41), όμως ο ΜακΚίσικ με μία εντυπωσιακή ενέργεια, που έπιασε στον... ύπνο την άμυνα των γηπεδούχων, διαμόρφωσε το 49-43 του πρώτου μισού του αγώνα (49-43, 20'). Μετά την ανάπαυλα οι παίκτες του Μπαρτζώκα μπήκαν αποφασισμένοι για να αντιστρέψουν την κατάσταση, καθώς έσφιξαν την άμυνά τους και περιόρισαν τη Ζενίτ στους 9 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Με τον Φαλ να δίνει τις λύσεις στους ερυθρόλευκου, η ελληνική ομάδα πλησίασε σε απόσταση αναπνοής τους γηπεδούχους, ενώ έχασε δύο ευκαιρίες στο τέλος της περιόδου για να βρεθεί σε θέση οδηγού, καθώς οι Ντόρσεϊ και Γουόκαπ δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν στις προσπάθειές τους (58-57, 30'). Στο ξεκίνημα του τελευταίου μέρους, ο Μπάρον με πέντε διαδοχικούς πόντους έδωσε «ανάσες» στους συμπαίκτες του (65-59, 32'). Με μεγάλα σουτ των Λόιντ και Μπάρον η Ζενίτ κατάφερε να ξεφύγουν εκ νέου (72-64, 35'). Λίγο αργότερα ο Σλούκας ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων για το  76-71 στο 38', κρατώντας τον Ολυμπιακό κοντά στο σκορ.  Οι Ρώσοι δεν πτοήθηκαν και «χτυπώντας» στον αιφνιδιασμό πήραν προβάδισμα 9 πόντων, 1'20'' πριν το φινάλε (80-71), ενώ στη συνέχεια διατήρησαν το προβάδισμά τους για να φτάσουν στη νίκη με 84-78.

Από τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Φράνκαμπ με 16 πόντους, ενώ ο Μπάρον πέτυχε 14 πόντους. Ο Λόιντ σημείωσε 12 πόντους, ενώ ο Κουζμίνσκας πέτυχε 10 πόντους.

Από τον Ολυμπιακό ο Γουόκαπ μέτρησε 17 πόντους, ενώ ο Φαλ τελείωσε το παιχνίδι με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ. Ακολούθησε ο Σλούκας με 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 49-43, 58-57,84-78.

On Fire: Ο Φράνκαμπ με 16 πόντους.

Ξεχώρισαν: Από τη Ζενίτ ο Μπάρον ακολούθησε τον Φράνκαμπ, σημειώνοντας 14 πόντους. Για τον Ολυμπιακός ο Γουόκαπ πέτυχε 17 πόντους, ενώ ο Φαλ μέτρησε 13 πόντους και 6 ριμπαόυντ.

Το στοιχείο που έκανε τη διαφορά: Ο Ολυμπιακός επέτρεψε στη Ζενίτ να σκοράρει μόνο 9 πόντους στην τρίτη περίοδο, ωστόσο στο τελευταίο μέρος δέχτηκε 26 πόντους (τους πιο πολλούς από κάθε περίοδο) και γνώρισε την ήττα.

Διαιτητές: Λαμόνικα, Κόλιενσιτς, Ισγκουντέρ.