Παναθηναϊκός - Βιλερμπάν 70-84: Δεν είχε το αντίδοτο για τον... καυτό Οκόμπο

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα (70-84) από τη Βιλερμπάν που είχε σε εξαιρετική ημέρα τους  Έλι Οκόμπο και Κώστα Αντετοκούνμπο. Με αυτό το αποτέλεσμα οι πράσινοι έπεσαν στο 2-5, ενώ οι Γάλλοι ανέβηκαν στο 5-2.

Η Βιλερμπάν ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-18). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο δεύτερο δεκάλεπτο στο σκορ, με την Γαλλική ομάδα να προηγείται με πέν τε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-38).

Αν και ο Παναθηναικός πίεζε και κρατουσε σε χαμηλά επίπεδα το σκορ, οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-54). Η Βιλερμπάν πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 26-16, νικησε εκτός έδρας τον Παναθηναικό με 84-70.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 38-43, 54-58, 70-84

On Fire: Ο Οκόμπο της Βιλερμπάν με 35 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 31:01 λεπτά.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 26.3% του Παναθηναικού στα τρίποντα, με την Βιλερμπάν να έχει 47.6%.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 84-70 (οι 14 πόντοι διαφορά για τον Παναθηναικό).

Ξεχώρισαν: Από την Βιλερμπάν διακρίθηκαν οι Οκόμπο και Τζόουνς με 35 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Κώας Αντετοκούνμπο είχε δώδεκα πόντους και έξι ριμπάουντ σε 19:22 λεπτά. Από τον Παναθηναικό ξεχώρισαν οι Μέικον και Παπαπέτρου με 16 πόντους έκαστος.

Διαιτητές: Ρίζικ, Τραβίτσκι, Βικλίτσκι