Παναθηναϊκός-Εφες 95-69: Ο Μέικον έδειξε τον δρόμο για την νίκη

Ο Παναθηναικός νίκησε την Εφές εντός έδρας με 95-69 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 2-4, με την Τουρκική ομάδα να πέφτει στο 1-5.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με εννιά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-13). Το σκορ ανέβηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους "πράσινους" να διευρύνουν το προβάδισμα τους και να προηγούνται με 17 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-35).

Η Ελληνική ομάδα διατήρησε το προβάδισμα της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και προηγήθηκε με 23 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (78-55). Οι "πράσινοι" συνέχισαν δυναμικά και στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εντός έδρας την Εφές με 95-69.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 52-35, 78-55, 95-69
On Fire: Ο Νταρίλ Μέικον με 34 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και τρεις ασίστ σε 25:37 λεπτά.
Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 95-67 (οι 28 πόντοι για τον Παναθηναϊκό στο 38' λεπτό).
Ξεχώρισαν: Από τον Παναθηναϊκό διακρίθηκαν οι Μέικον και Νέντοβιτς με 34 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εφές ξεχώρισαν οι Μπομπουά και Σίνγκλετον με 16 κι 11 πόντους.
Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 23.1% της Εφές στα τρίποντα, με τον Παναθηναϊκό να έχει 45.5%.
Διαιτητές: Λατίσεβς, Χιμένεθ, Καρντούμ