Φενέρμπαχτσε-Μπαρτσελόνα 74-76: Με buzzer beater του Μίροτιτς παρέμειναν αήττητοι οι μπλαουγκράνα

Η Μπαρτσελόνα βρήκε απαντήσεις και με ένα καλάθι του Νίκολα Μίροτιτς 0.5' για το τέλος, κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας την Φενέρμπαχτσε με 76-74, με αποτέλεσμα να κάνει το 6/6, ενώ η Τουρκική ομάδα έπεσε στο 2-4.

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε πιο δυναμικά και προηγήθηκε με δέκα πόντους (12-2, 5'), με την Μπαρτσελόνα να μαζεύει την διαφορά (13-9, 8'),  αλλά την Τουρκική ομάδα να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-15). Οι Καταλανοί ανέβασαν ρυθμούς στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 20-9, προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (35-29).

Αν και οι μπλαουγκράνα είχαν κατά κύριο λόγο τα ηνία του αγώνα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, η Φενέρμπαχτσε με ένα επί μέρους σκορ 19-14, πέρασε μπροστά με ένα πόντο (48-47, 29'), με τους φιλοξενούμενους να ξαναπαίρνουν μπροστά και να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (49-48). Στην τέταρτη περίοδο ο αγώνας έγινε ντέρμπι, με την Μπαρτσελόνα να βρίσκει τις λύσεις και να νικάει εκτός έδρας την Φενέρμπαχτσε με 76-74.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Χίγκινς και Ντέιβις με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Φενερμπαχτσέ ξεχώρισαν οι Βέσελι και Γκούντουριτς με 24 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-15, 29-35, 48-49, 74-76