Ολυμπιακός - Μπασκόνια 75-50: Ονειρεμένη ερυθρόλευκη πρεμιέρα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με εκκωφαντικό τρόπο την πορεία του στη νέα σεζόν της Euroleague, βγάζοντας... φωτιές σε άμυνα και επίθεση. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πίεσαν ασφυκτικά τη Μπασκόνια από το πρώτο δεκάλεπτο, φτάνοντας μέχρι και στο +29 και πήραν τη νίκη με 75-50, στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με την όρεξη να... ξεχειλίζει, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να πάρει τα ηνία του αγώνα. Οι ερυθρόλευκοι, που πήραν ρυθμό από τον εξαιρετικό Σάσα Βεζένκοφ (τελείωσε την πρώτη περίοδο με 8 πόντους), έσφιξαν για τα... καλά την άμυνά τους και σε συνδυασμό με την πολύ καλή επίθεσή τους έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +15 (28-18, 10'), ύστερα από buzzer beater του Βεζένκοφ.

Με τη Μπασκόνια να μην μπορεί να σηκώσει κεφάλι το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στη δεύτερη περίοδο. ο Χασάν Μάρτιν έδωσε το... σύνθημα πετυχαίνοντας καλάθι και κερδίζοντας φάουλ στην ίδια φάση (31-18, 13') και στη συνέχεια οι Πειραιώτες ξεκίνησαν ένα εντυπωσιακό σερί, κρατώντας τους Βάσκους στους 18 πόντους για μεγάλο διάστημα.

Συγκεκριμένα, ο Λιβιό Ζαν Σαρλ έκανε το 33-18 στο 15' και ο Σακίλ ΜακΚίσικ πέτυχε τους πρώτους του πόντους στο ματς από τρίποντο, για το 36-18 στο 16'. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Γιώργος Πρίντεζης σημείωσε 4 διαδοχικούς πόντους για το 40-18 στο 17, ενώ ο Κώστας Σλούκας έκανε το 42-18 και στην επόμενη επίθεση ύψωσε εντυπωσιακά τη μπάλα για τον Ζαν Σαρλ, οποίος τελείωσε όμορφα τη φάση (44-18, 19'). Οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι τα βρήκαν... μπαστούνια απέναντι στη σκληρή άμυνα των γηπεδούχων, κατάφεραν να σκοράρουν 4 διαδοχικούς πόντους και να διαμορφώσουν το 47-22 του πρώτου μισού.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι έριξαν ελαφρώς την απόδοσή τους και οι Βάσκοι μείωσαν μέχρι και στους 17 πόντους (59-42, 28'). Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και πριν πάνε στο τελευταίο μέρος του αγώνα πήραν προβάδισμα 21 πόντων, σκοράροντας 4 διαδοχικούς πόντους 63-42, 30'). Στην τέταρτη περίοδο η ομάδα του Πειραιά, που μετέτρεψε το παιχνίδι σε παράσταση για έναν ρόλο, έφτασε στη νίκη με το εμφατικό 75-50.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Σάσα Βεζένκοφ με 16 πόντους, ενώ οι Μουστάφα Φαλ και Κώστας Σλούκας πέτυχαν από 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Από τη μεριά των Βάσκων ο Γκιεντράιτις σημείωσε 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 47-22, 63-42, 75-50.

On Fire: O Σάσα Βεζένκοφ με 16 πόντους έδειξε τον δρόμο στους ερυθρόλευκους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +29 του Ολυμπιακού στη δεύτερη περίοδο (47-18, 19').

Ξεχώρισαν: Από το σύνολο του Μπαρτζώκα ο Φαλ ήταν δεύτερος σκόρερ με 11 πόντους, ενώ ο Σλούκας σημείωσε 10 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ. Από τη μεριά της Μπασκόνια ο Γκιεντράιτις πέτυχε 15 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ. Επίσης, ξεχώρισε ο Κοστέλο με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Το στοιχείο που έκανε τη διαφορά: Το εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο του Ολυμπιακού, ο οποίος πέτυχε 28 πόντους και δέχτηκε 13 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ έκανε και επιμέρους 19-9 στη δεύτερη περίοδο.

Διαιτητές: Ματέι Μπολτάουζερ (Σλοβενία), Τόμισλαβ Χορντόφ (Κροατία) και Ράιν Περάντι (Εσθονία).