Μπαρτσελόνα - Αρμάνι 84-82: Στον τελικό μετά από 11 χρόνια οι μπλαουγκράνα

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε κυριολεκτικά στο τελευταίο δευτερόλεπτο, η Μπαρτσελόνα ήταν η νικήτρια με 84-82 δια χειρός Χίγκινς.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού και οι δύο ομάδες μπήκανε πολύ δυνατά, επιθετικά χωρίς καμία από τις δύο να μπορεί να κυριαρχήσει στο παιχνίδι και να πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα όπως μαρτυρά και το (27-24,10').  Στη δεύτερη περίοδο η μπλαουγκράνα ανέβασαν λίγο την πίεση τους στην άμυνα και σε συνδυασμό με την καλή εμφάνιση επιθετικά από τους Μίροτιτς και Γκασόλ  και κατάφεραν να πάρουν διψήφια διαφορά στον αγώνα (51-40, 19').  Μετά την ανάπαυλα το παιχνίδι άνηκε ξεκάθαρα στην ομάδα του Ετόρε Μεσίνα, που με ένα επιμέρους σκορ 16-29 κατάφερε να φέρει τούμπα στο παιχνίδι και να πάρει το προβάδισμα, η Αρμάνι έφτασε να προηγείτε ακόμα και με 8 πόντους (  61-69, 28'), έπειτα η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να κατεβάσει την διαφορά και κατάφερε να μείωσει στο -4 (67-71,30').  Στο τελευταίο μέρος οι Καταλανοί ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να φτάσουν το παιχνίδι στην ισοπαλία 82-82, με 8'' να μένουν ο Πάντερ έχασε ελεύθερο σουτ από τα 6,75μ, ο Χίγκινς μάζεψε το ριμπάουντ διέσχισε όλο το γήπεδο και στο τελευταίο 1'' σούταρε από την κορυφή της ρακέτας και έκανε το 84-82 που ήταν το τελικό σκορ.

Τα δεκάλπετα:  27-24, 51-42, 64-71, 84-82

οn fire: Ο Μίροτιτς με 21 πόντους.

Ξεχώρισαν: Για τους νικητές ο Καλάθης με 17 πόντους και 6 ασίστ,  ενώ για τους ηττημένους ο Πάντερ με 23 πόντους.

Μεγαλύτερη διαφορά:  το +11 της Μπαρτελόνα ( 51-40,19')

Το στοιχείο που έκανε την διαφορά: Δεν μπορείς να ξεχωρίσεις κάποιο στοιχείο, αφού ήταν ένας αγώνας που κρίθηκε πραγματικα στο τελευαίο 1'', όπου εκεί έπαιξε ρόλο η ψυχραιμία και του Χίγκινς

Διατητές: Ράντοβιτς ,Μπολτάουζερ, Λάτισεβς