Ρεάλ-Εφές 82-76: Το...ξαναγύρισε η βασίλισσα στο τέλος και όλα θα κριθούν στην Πόλη

Η βασίλισσα...έδειξε τα δόντια της και όπως και στο τρίτο παιχνίδι, το ξαναγύρισε στην τέταρτη περίοδο και επικράτησε της Εφές με 82-76, κάνοντας το 2-2 και όλα θα κριθούν στο πέμπτο παιχνίδι της σειράς στο Σινάν Ερντέμ στην Πόλη.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε ένα μαγικό ξεκίνημα, καθώς προηγήθηκε 17-0 (5'), με την Εφές να απαντάει με ένα επί μέρους σκορ 13-2, αλλά τους μερένγχες να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-13). Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού η τουρκική ομάδα ανέτρεψε τις καταστάσεις με ένα επί μέρους σκορ 34-17 και για αυτό προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-36).

Παρά το γεγονός ότι η βασίλισσα έβρισκε λύσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και μείωσε στους τέσσερις πόντους (55-51, 24'), η Εφές αντέδρασε με έντεκα σερί πόντους και παρέμεινε μπροστά με εννιά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-57). Η Ρεάλ Μαδρίτης το...έκανε πάλι, αφού όπως και στο τρίτο ματς της σειράς, πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ και κέρδισε το παιχνίδι. Οι μερένγχες είχαν ένα επί μέρους σκορ 25-10 στο τέταρτο δεκάλεπτο και κατάφεραν να νικήσουν την Εφές με 82-76.

Από την Εφές ξεχώρισαν οι Μπομπουά και Λάρκιν με 23 και 22 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Γκαρούμπα και Κάρολ με 23 και 20 πόντους.

Περίοδοι: 19-13, 36-47, 57-66, 82-76