ΤΣΣΚΑ - Φενέρμπαχτσε 78-67: Έτοιμη να... τελειώσει την δουλειά στην Πόλη

Η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να πάρει και το δέυτερο παιχνίδι της σειράς και να κάνει το 2-0 απέναντι στην Φενέρμπαχτσε. Οι Τούρκοι δυσκόλεψαν πιο πολύ τους Μοσχοβίτες σε σχέση  με το πρώτο παιχνίδι όμως η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη βρήκε τις λύσιεις για να φτάσει στη νίκη.

Χέρι-χέρι ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες χωρίς καμία από τις δύο να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ και να πάρει διαφορά, όπως δείχνει και το 23-25 του πρώτου δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο οι Μοσχοβίτες πάτησαν γκάζι και με ένα επιμέρους σκορ 27-17 κατάφεραν να πάρουν διαφορά 8 πόντους (50-42,20’)Οι Τούρκοι έμειναν κοντά στο σκορ χάρη στον Γκούντουριτς που στο πρώτο ημίχρονο ήταν εκπληκτικός καθώς σκόραρε τους 20 από τους 42 πόντους της ομάδας του. Ίδια ήταν η κατάσταση του αγώνα και μετά την ανάπαυλα με την ΤΣΣΚΑ να διατηρεί το προβάδισμα και να πηγαίνει στο τελευταίο μέρος στο +5 (60-55,30’).  Το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη έκανε σωστή διαχείριση και παρά την πίεση των φιλοξενούμενων κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με 78-67 και να κάνουν το 2-0 στη σειρά των αγώνων.

Για τους νικητές την διααφορά έκανε ο Χάκετ με 14 πόντους και ακολούθησε ο Σενγκέλια με 11 πόντους.

Για τους ηττημένους αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Γκούντουριτς με  27 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 50-42, 60-55,