Αρμάνι-Μπάγερν 80-69: Μια ανάσα από το Final 4 η ομάδα του Μιλάνου

Η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε της Μπάγερν Μονάχου με 80-69 και έκανε το 2-0 στην σειρά των προημιτελικών, με αποτέλεσμα να βρίσκεται μια ανάσα από το Final4 της EuroLeague.

Παρότι η Μπάγερν Μονάχου προηγήθηκε με 5-0 (2'), η Αρμάνι Μιλάνο με ένα επί μέρους σκορ 26-7, κατάφερε να είναι μπροστά με 14 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-12). Η Ιταλική ομάδα διατήρησε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα στο δεύτερο δεκάλεπτο και είχε προβάδισμα με 18 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-29).

Η Μπάγερν Μονάχου αντέδρασε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 24-18 μείωσε την διαφορά, με την Αρμάνι Μιλάνο να παραμένει μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-53). Επίσης, ο προπονητής των Βαυαρών, Αντρέα Τρινκιέρι αποβλήθηκε στο 29′ λεπτό, σε μια φάση αιφνιδιασμού που ζήτησε φάουλ για τον Γουέιντ Μπόλντγουιν.  Αν και οι Βαυαροί μείωσαν στους οχτώ πόντους (77-69, 38'), η Αρμάνι Μιλάνο βρήκε απαντήσεις και επικράτησε εντός έδρας της Μπάγερν Μονάχου με 80-69, με αποτέλεσμα να κάνει το 2-0 στην σειρά των προημιτελικών.

Από την Αρμάνι Μιλάνο ξεχώρισαν οι Πάντερ και Σέρχι Ροντρίγκεθ με 20 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπάγερν Μονάχου διακρίθηκε ο Μπόλντγουιν με 23 πόντους, ενώ οι Γκιστ, Λούτσιτς και Ρέινολντας σκόραραν από έντεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 26-12, 47-29, 65-53, 80-69