Μπαρτσελόνα - Ζενίτ 74-76: Έκανε την έκπληξη και το break η Ζενίτ

Η  Ζενίτ ήταν η νικήτρια του πρώτου παιχνιδιού της σειράς με 76-74 κάνοντας την έκπληξη στο Palau Blaugrana.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν χέρι-χέρι το παιχνίδι χωρίς καμία από τις δύο να μπορεί να πάρει κεφάλι στο σκορ όπως δείχνει και το 21-21 του πρώτου δεκαλέπτου. Εντελώς διαφορετικά ήταν στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα με την Ζενίτ να κάνει ένα επιμέρους σκορ 27-13 και να εκτοξεύει την διαφορά στο +14 (34-48,20’), ο λόγος που οι Ρώσοι κατάφεραν να πάρουν αυτή την διαφορά είναι ο Κέβιν Πάνγκος που είχε 14 πόντους στο ημίχρονο. Μετά την ανάπαυλα η Μπαρτσελόνα έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να μειώσει την διαφορά στο -4 (51-55,27’) και παρόλο που το μομέντουμ του αγώνα ήταν ξεκάθαρα υπέρ των Καταλανών, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και πάλι να αντιδράσουν και να πάνε στο τελευταίο μέρος με το να προηγούνται για 7 (54-61,30’).  Το τελευταίο μέρος εξελίχθηκε σε θρίλερ με την  Ζενίτ όμως να καταφέρνει να διατηρήσει την ψυχραιμία της παρά την πιέση της Μπαρτσελόνα και το γεγονός ότι έχασε τον Γκουντάιτις στα 34',έφτασε στη νίκη με 76-74.

Για τους νικητές την διαφορά έκανε ο Κέβιν Πάγκος που είχε 19 πόντους και 9 ασίστ και τον ακολούθησαν οι Γουίλ με 12 πόντους και Ρίβερς με 11 πόντους.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ντέιβις μς 18 πόντους και ακολούθησε ο Χίγκινς με 15 πόντους

Τα δεκάλεπτα:  21-21, 34-48, 54-61, 74-76