Ζαλγκίρις-Παναθηναϊκός 93-78: Τον πλήγωσε ο Λεκαβίτσιους

Η Ζαλγκίρις Κάουνας υπερασπίστηκε την έδρας της και επικράτησε του Παναθηναικού με 93-78, με αποτέλεσμα οι Λιθουανοί να ανέβουν στο 17-17 και την 11η θέση, ενώ η Ελληνική ομάδα έπεσε στο 11-21 και την 15η θέση.

Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε πολύ δυναμικά τον αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί με 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-14). Παρότι οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναικός πέρασε στην αντεπίθεση και μείωσε, με τους Λιθουανούς να έχουν προβάδισμα με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-47).

Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι ξανά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 22-13, ήταν μπροστά με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-60).  Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού η διαφορά δεν έπεσε κάτω των δώδεκα πόντων και η Ζαλγκίρις επικράτησε του Παναθηναικού με 93-78.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 52-47, 74-60, 93-78

On Fire: Ο Λεκαβίτσιους με 20 πόντους, τρία ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 20:38 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 88-64 (οι 24 πόντοι της Ζαλγκίρις στο 36' λεπτό.

Ξεχώρισαν: Από τον Παναθηναικό ξεχώρισαν οι Νέντοβιτς και Μπεντίλ με 17 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ζαλγκίρις διακρίθηκαν οι Λεκαβίτσιους και Γουόκαπ με 20 και 16 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 41.9% του Παναθηναικού στα δίποντα, με την Ζαλγκίρις να έχει 61.1%.

Διαιτητές: Ιερεθουέλο, Χόρντον, Λαυρούκιν