Παναθηναϊκός-Αρμάνι 86-83: Νίκη γοήτρου με κορυφαίους Χεζόνια και Μπεντίλ

Με ανατροπή, ο Παναθηναικός χρειάστηκε την παράταση για να επικρατήσει της Αρμάνι Μιλάνο με 86-83, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 11-20 και την 15η θέση, ενώ η Ιταλική ομάδα έπεσε στο 20-13 και την πέμπτη θέση.

Η Ιταλική ομάδα πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-15).  Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Αρμάνι Μιλάνο να κρατάει την διψήφια διαφορά και με ένα επί μέρους σκορ 20-14, να έχει προβάδισμα με 17 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-29).

Παρότι η διαφορά παρέμεινε σε διψηφία επίπεδα, ο Παναθηναικός με ένα επί μέρους σκορ 20-13 μείωσε, αλλά οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-49). Οι πράσινοι συνέχισαν να μειώνουν, έχοντας το momentum του παιχνιδιού και με ένα επί μέρους σκορ 21-11, κατάφεραν οι δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της κανονικής περιόδου (70-70). Οι γηπεδούχοι έδειξαν ανώτεροι στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και με ένα επί μέρους 15-5, είχαν προβάδισμα με δέκα πόντους στο 43' (85-75). Παρότι, η Αρμάνι Μιλάνο μείωσε με ένα δικό της επί μέρους σκορ 8-1, ο Παναθηναικός νίκησε με 86-83.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 29-46, 49-59, 70-70 (τέλος της κανονικής περιόδου), 86-83 (τέλος της παράτασης)

On Fire: Ο Μάριο Χεζόνια με 17 πόντους και τρία ριμπάουντ σε 20:52 λεπτά

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 42-22 (οι 20 πόντοι για την Αρμάνι Μιλάνο) στο 17'

Ξεχώρισαν: Από τον Παναθηναικό ξεχώρισαν οι Χεζόνια και Μπεντίλ με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα , ενώ από την Αρμάνι Μιλάνο διακρίθηκαν οι Μίτσοφ και Πάντερ με 15 και 13 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Τα 27.3% στα τρίποντα της Αρμάνι Μιλάνο, με τον Παναθηναικό να έχει 41.7%.

Διαιτητές: Ράντοβιτς, Ρότσα, Ράτσις