Παναθηναϊκός-Μπασκόνια 82-97: Πέρασαν σαν σίφουνας από το ΟΑΚΑ οι Βάσκοι

Η Μπασκόνια επικράτησε άνετα εκτός έδρας του Παναθηναικού με 97-82, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 18-14 και την έβδομη θέση, με τους πράσινους να πέφτουν στο 10-20 και την 16η θέση.

Παρότι ο Παναθηναικός ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους (6-2, 2'), η Μπασκόνια παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-21). Αν και οι πράσινοι μείωσαν στους δύο πόντους (25-23, 21'), η Μπασκόνια με ένα επί μέρους σκορ 12-4, κατάφερε να πάρει προβάδισμα με δέκα πόντους (37-27, 15'). Οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν και μείωσαν στους τρεις πόντους (44-41, 19'), αλλά οι Βάσκοι διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση και είχαν προβάδισμα με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-41).

Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι με έντεκα σερί πόντους στο 25' (58-43) και κατάφεραν να είναι μπροστά με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (72-59). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την διαφορά να έχει διψήφιο αριθμό και την Μπασκόνια να νικάει εκτός έδρας τον Παναθηναικό με 97-82.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 41-49, 59-72, 82-97

On Fire: Ο Γκιεντράιτιτς με 25 πόντους, πέντε ασίστ και τέσσερα ριμπάουντ σε 33:56 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: To 87-66, (οι 21 πόντοι της Μπασκόνια στο 25'

Ξεχώρισαν: Από τον Παναθηναικό ξεχώρισε ο Μήτογλου με 22 πόντους, ενώ οι Χεζόνια και Σαντ Ρόος σκόραραν από 14 πόντους έκαστος. Από την Μπασκόνια διακρίθηκε ο Γκιεντράιτις με 25 πόντους και οι Ντράγκιτς και Πολονάρα έβαλαν από 22 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 45.5% στα τρίποντα του Παναθηναικού, με την Μπασκόνια να έχει 70%.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς, Πατέρνικο, Νέντοβιτς