Εφές- Παναθηναϊκός 85-65: Παράδοση άνευ όρων

Με τον Σεκιζκόκ στον πάγκο, λόγω της τιμωρίας του κόουτς Αταμάν, η Εφές νίκησε τον Παναθηναικό με 85-65 και ανέβηκε στο 20-11 και την τρίτη θέση, με τους πράσινους να πέφτουν στο 10-19 και την 16η θέση.

Η Εφές είχε τα ηνία του αγώνα από τα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-21). Αν και ο Παναθηναικός μείωσε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (31-27, 16'), αλλά η τουρκική ομάδα διαχειριίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και είχε προβάδισμα με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-33).

Οι πράσινοι αν και έκαναν προσπάθειες για να μειώσουν την δισφορά έβλεπαν την Εφές να έχει απαντήσεις και να είναι μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-49). Οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους σκορ 25-16 στην τέταρτη περίοδο, κατάφεραν να νικήσουν τον Παναθηναικό με 85-65.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 43-33, 60-49, 85-65

On Fire: Ο Μίτσιτς με 21 πόντους, εφτά ασίστ και τέσσερα ριμπάουντ σε 25 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: To τελικό σκορ 85-65 (οι 20 πόντοι διαφορά της Εφές).

Ξεχώρισαν: Από τον Παναθηναικό ξεχώρισε ο Χεζόνια με 14 πόντους, ενώ οι Όγκουστ και Μήτογλου σκόραραν από 10 πόντους έκαστος. Από την Εφές διακρίθηκαν οι Μίτσιτς και Ντάνστον με 21 και 15 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 25% στα τρίποντα του Παναθηναικού, με την Εφές να έχει 40.9%.

Διαιτητές: Λότερμοσερ, Πέτεκ, Ραντοίκοβιτς