Παναθηναϊκός-Ερ. Αστέρας 82-86: Ο Λόιντ πλήγωσε τους πράσινους

Παρά την πίεση των πρασίνων, ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε του Παναθηναικού με 86-82, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 9-21 και την 17η θέση, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 10-18 και την 16η θέση.

Ο Παναθηναικός μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα στα πρώτα λεπτά και ελέγχοντας το ρυθμό, κατάφερε να είναι με έξι πόντους μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-17). Οι πράσινοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρους του δεύτερου δεκαλέπτου, όμως ο Ερυθρός Αστέρας αντέδρασε, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (40-40).

Αν και οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο 23' (48-44), ο Παναθηναικός με 15 σερί πόντους ξέφυγε στο 28' (59-48), αλλά ο Ερυθρός Αστέρας με ένα δικό του σερί 12 πόντων, ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-59). Ο προπονητής του Παναθηναικού, Όντεντ Κάτας αποβλήθηκε στο 32' με δεύτερη τεχνική ποινή και ο ασίσταντ κόουτς, Λίορ Λούμπιν ήταν αυτός που καθοδήγησε τους πράσινους στο υπόλοιπο του αγώνα.  Οι φιλοξενούμενοι δεν βρέθηκαν πίσω στο σκορ στην τέταρτη περίοδο, με τους πράσινους να πιέζουν και να ισοφαρίζουν στο 38' (79-79), αλλά τον Ερυθρό Αστέρα να νικάει εκτός έδρας με 86-82.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 40-40, 59-60, 82-86

On Fire: Ο Λόιντ σκόραρε 27 πόντους, πέντε ασίστ και τέσσερα ριμπάουντ σε 24:07 λεπτά

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 59-48 (το +11 για τον Παναθηναικό) στο 28'

Ξεχώρισαν: Από τον Παναθηναικό ξεχώρισαν οι Σαντ Ρος και Χεζόνια με 21 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Ερυθρό Αστέρα διακρίθηκαν οι Λόιντ και Γουόλντεν με 27 και 14 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 47.2% στα τρίποντα του Παναθηναικού, με τον Ερυθρό Αστέρα να έχει 68.8%.

Διαιτητές: Ρίζικ, Ρόσι, Αλιάγκα