Ολυμπιακός-Ερ. Αστέρας 94-79: Επιστροφή στις νίκες με ωραίο μπάσκετ

Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Ερυθρού Αστέρα, επικρατώντας με 94-79 και με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ του στο 12-16 και την 13η θέση, με τους Σέρβους να πέφτουν στο 7-21.

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και πάτησε το γκάζι από τα πρώτα λεπτά (20-12, 7'), με την Ελληνική ομάδα να προηγείται με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (30-19). Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ερυθρό Αστέρα να πιέζει και να κατεβάσει την διαφορά, αλλά την Ελληνική ομάδα να διατηρεί προβάδισμα πέντε πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (53-48).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ερυθρός Αστέρας πέρασε στην αντεπίθεση και είχε σε τρία διαστήματα προβάδισμα ενός πόντου (59-58, 35'). Οι γηπεδούχοι όμως με ένα επί μέρους σκορ 10-1 κατάφεραν να πάρουν διαφορά οχτώ πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (75-67). Παρότι, οι Σέρβοι μείωσαν στους πέντε πόντους (84-79, 37'), ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε με 94-79.

Δεκάλεπτα: 30-19, 53-48, 75-67, 94-79

On Fire: Ο Σιμόνοβιτς με 19 πόντους

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +15 (94-79)

Ξεχώρισαν: Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν οι Βεζένκοφ και Σλούκας με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Ερυθρό Αστέρα διακρίθηκαν οι Σιμόνοβιτς και Ντόμπριτς με 19 και 11 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 51.3% του Ερυθρού Αστέρα στα δίποντα, με τον Ολυμπιακό να έχει 75%.

Διαιτητές: Ιερεθουέλο, Ζαμοίσκι, Ιζγκούντερ