Μπάγερν-Παναθηναϊκός 76-71: Ήττα στο Μόναχο με ρεσιτάλ Μπόλντγουιν

Η Μπάγερν Μονάχου διαχερίστηκε καλύτερα την κατάσταση και νίκησε τον Παναθηναικό με 76-71, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 18-10 και την τρίτη θέση, ενώ οι πράσινοι έπεσαν στο 9-17 και την 15η θέση.

Ο Παναθηναικός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να πάρει προβάδισμα εφτά πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-14). Αν και οι πράσινοι ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο 18' (35-24), αλλά οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους σκορ 13-1, κατάφεραν να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (37-36).

Οι Βαυαροί είχαν τα ηνία του παιχνιδιού στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με τους πράσινους να πιέζουν, αλλά την Μπάγερν Μονάχου να έχει προβάδισμα με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-53).  Ο Παναθηναικός κατάφερε να περάσει μπροστά στο 31' (59-57), αλλά οι γηπεδούχοι ξαναπήραν τα ηνία του αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφεραν να νικήσουν με 76-71.

Δεκάλεπτα: 14-21, 37-36, 53-55, 76-71

On Fire: Ο Μπόλντγουιν με 27 πόντους, έξι ασίστ και τέσσερα ριμπάουντ

Η μεγαλύτερη διαφορά: Οι έντεκα πόντοι του Παναθηναικού στο 18' λεπτό (35-24)

Ξεχώρισαν: Από την Μπάγερν Μονάχου ξεχώρισαν οι Μπόλντγουιν και Λούτσιτς με 27 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Παναθηναικό διακρίθηκε ο Χεζόνια με 14 πόντους, ενώ οι Μποχωρίδης και Παπαγιάννης σκόραραν από 10 πόντους έκαστος.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά:  To 22.2% του Παναθηναικού στα τρίποντα, με την Μπάγερν Μονάχου να έχει 38.9%

Διαιτητές: Πέρεθ, Ντιφαλά, Ρακίς