Αρμάνι - Φενέρμπαχτσε 92 - 100 : Σπουδαίο διπλό στην Ιταλία

Η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να φύγει με το διπλό από την Ιταλία, καθώς πήρε τη νίκη με 100-92. Οι παίκτες του Κοκόσκοφ ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 16-11, ενώ το σύνολο του Μεσίνα υποχώρησε στο 17-10.

Πολύ δυνατά μπήκαν στο παιχνίδι και οι δύο ομάδες χωρίς καμία από τις δύο να μπορεί να πάρει διαφορά απέναντι στην άλλη, στην πρώτη περίοδο του αγώνα, καθώς οι επιθέσεις και των δύο συλλόγων ήταν τρομερές αφού το σκορ τελείωσε στο (28-24, 10’) υπέρ των Ιταλών. Ίδια εικόνα ακολούθησε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπως μαρτυρά και το 52-50 του πρώτου μισού, ωστόσο οι παίχτες του Ετόρε Μεσίνα πήραν ένα μικρό προβάδισμα 7 πόντων (60-53, 22’).

Από εκείνη την στιγμή και μετά οι φιλοξενούμενοι πέρασαν στην αντεπίθεση και πήραν τα ηνία του αγώνα φτάνοντας μέχρι και στο +10 (65-75, 29’). Η Φενέρμπαχτσεσύνεχισε να διατηρεί το προβάδισμα και σε όλη την τέταρτη περίοδο παρά τις προσπάθειες του Πάντερ και Ροντρίγκες που προσπαθούσαν να κάνουν την επαναφορά για τους Ιταλούς.  Οι φιλοξενούμενοι είχαν όμως τα ψυχικά αποθέματα και κατάφεραν να φτάσουν στην νίκη με 100-92.

Κορυφαίος παίχτης για τους νικητές ήταν ο Ντε Κολό με 20 πόντους, ο Μπράουν τον ακολούθησε σε απόδοση με 18 πόντους ενώ οι Γκούντουριτς και Πιέρ πέτυχαν 15 πόνους έκαστος.  Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Βέσελι που άγγιξε το triple-double με 13 πόντους 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ

Από την μεριά της Αρμάνι ο Πάντερ μέτρησε 20 πόντους και ο Ντατόμε 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα : 28-24, 52-50, 69-78, 92-100