Ζαλγκίρις - Βιλερμπάν 85-75: Της έβαλε φρένο

Η Ζαλγκίρις υπερασπίστηκε την έδρα της και επικράτησε με 85-75 της Βιλερμπάν. Με αυτό το αποτέλεσμα το σύνολο του Σίλερ ανέβηκε στο 15-12, ενώ οι Γάλλοι που γνώρισαν την ήττα μετά από 6 αγωνιστικές, υποχώρησαν στο 12-15.

Η Ζαλγκίρις βρισκόταν σε θέση οδηγού με ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων (17-13, 6'), ωστόσο η Βιλερμπάν ήταν εκείνη η οποία με ένα σερί 7-0 πήρε τα ηνία στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (17-20, 10'). Οι παίκτες του Πάρκερ συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στην δεύτερη περίοδο, καθώς κατάφεραν να ξεφύγουν στο +7 (18-25, 13'), όμως λίγο αργότερα ήταν σειρά των γηπεδούχων να περάσουν στην αντεπίθεση και να βρεθούν στο -2, στο τέλος του πρώτου μισού (40-42, 20').

Μετά την ανάπαυλα, οι δύο ομάδες πορεύτηκαν χέρι-χέρι αρχικά, όμως οι Λιθουανοί με ένα ξέσπασμα, λίγο πριν συμπληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο, ξέφυγαν στο +10 (67-57, 30'). Στο τελευταίο μέρος του ματς, η Ζαλγκίρις κράτησε την απόσταση... ασφαλείας και δίχως να αγχωθεί έφτασε στη νίκη με 85-75, αφού η Βιλερμπάν δεν κατάφερε να απειλήσει.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Γκριγκόνις 21 πόντους, ενώ ο Λοβέρν μέτρησε 18 πόντους.

Στον αντίποδα, ο Γιαμπουσέλε μέτρησε 17 πόντους για τη Βιλερμπάν και ο Κόουλ 14 πόντους.

Tα δεκάλεπτα: 17-20, 40-42, 67-57, 85-75