Εφές-Βαλένθια 99-83: Με οδηγό τον Σανλί πάτησαν τετράδα

Η Εφές επικράτησε της Βαλένθια με 99-83 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 16-10 και την τέταρτη θέση, με τις νυχτερίδες να πέφτουν στο 14-13 και την ένατη θέση.

Η Βαλένθια ξεκίνησε πιο δυνατά στο παιχνίδι και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-18).  Η Εφές με ένα σερί εφτά πόντων, κατάφερε να περάσει μπροστά (25-23, 12'). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ, με την Εφές να έχει ένα επί μέρους σκορ 10-3 και να έχει προβάδισμα με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-40).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, η Εφές είχε τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι και για αυτό ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-58). Αν και η Βαλένθια μείωσε την διαφορά ακόμη και στους εφτά πόντους (71-64, 32'), η Εφές διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε με 99-83.

Από την Εφές ξεχώρισαν οι Σανλί και Μπομπουά με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Βαλένθια διακρίθηκε ο Ντούμπλιεβιτς με 15 πόντους, ενώ οι Πρέπελιτς και Γουίλιαμς σκόραραν από 13 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτο: 18-23, 46-40, 68-58, 99-83