Παναθηναϊκός-Βαλένθια 91-72: Την «υπέταξε» και επέστρεψε στις νίκες

Ο Παναθηναικός υπερασπίστηκε την έδρα του και νίκησε την Βαλένθια με 91-72 , με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ του στο 8-14, με την Ισπανική ομάδα να πέφτει στο 11-12.

Ο Παναθηναικός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο 7'  (20-10), αλλά οι "νυχτερίδες" απάντησαν και μείωσαν το σκορ, αλλά οι πράσινοι παρέμεινε μπροστά στο σκορ με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-20).  Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 26-14, κατάφεραν να προηγηθούν με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-34).

Σρα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, ο Παναθηναικός συνέχισε να διευρύνει την διαφορά, με την Βαλένθια να μειώνει στους έντεκα πόντους (59-48, 26'), αλλά τους πράσινους να προηγούνται με 16 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-52). Ο Παναθηναικός διαχειρίστηκε καλύτερα την κατάσταση και νίκησε την Βαλένθια με 91-72.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 48-34, 68-52, 91-72

On Fire: Ο Πρέπελιτς με 20 πόντους

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 80-60 στο 35' για τον Παναθηναικό

Ξεχώρισαν: Από τον Παναθηναικό ξεχώρισε ο Νέντοβιτς με 16 πόντους, ενώ οι Μποχωρίδης και Γουάιτ σκόραραν από 12 πόντους έκαστος, ενώ από την Βαλένθια διακρίθηκαν οι Πρέπελιτς και Χέρμανσον με 20 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 43.3% της Βαλένθια στα δίποντα, με τον Παναθηναικό να έχει 64.3%

Διαιτητές: Λατίσεβς, Παστούσιακ, Πάντερ