Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα 74-76: Δεν τον άφησαν να κερδίσει

Ο Ολυμπιακός έφτασε ένα βήμα πριν τη νίκη, ωστόσο η Μπαρτσελόνα ήταν εκείνη η οποία  με δύο βολές του Χίγκινς πήρε το θετικό αποτέλεσμα (74-76). Με αυτό το αποτέλεσμα οι ερυθρόλευκοι υποχώρησαν στο 11-12, ενώ οι μπλαουγκράνα ανέβηκαν στο 17-6.

O Oλυμπιακός κρατούσε τη νίκη στα χέρια του, ωστόσο μερικές κακές αποφάσεις της διαιτησίας ήταν αρκετές για να φύγει η Μπαρτσελόνα με το διπλό (74-76).

Η Μπαρτσελόνα μπήκε δυναμικά στο παρκέ και χάρη σε 4 πόντους του Οριόλα και ένα τρίποντο του Καλάθη πήρε γρήγορα τα ηνία της αναμέτρησης (0-7, 2'). Οι ερυθρόλευκοι από τη μεριά τους δεν έκαναν καλό ξεκίνημα, καθώς υπέπεσαν σε αρκετά λάθη, ενώ δεν κατάφεραν να βρουν σκορ από τα 6μ75 (μέτρησαν 0/6 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο). Έτσι οι μπλαουγκράνα οι οποίοι έφτασαν μέχρι και στο +12 (6-18, 7') επέβαλαν τον ρυθμό τους και άφησαν τους ερυθρόλευκους σε ρόλο κυνηγού (12-21, 9'). Λίγο αργότερα οι παίκτες του Μπαρτζώκα πλησίασαν τους Ισπανούς στους 5 πόντους (22-27, 16'), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και πάλι τις λύσεις και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος του πρώτου μισού (30-40, 20')

Διαφορετική ήταν η εικόνα μετά την ανάπαυλα με την ομάδα του Πειραιά να ανεβάζει στροφές και να περνάει στην αντεπίθεση από το -12 (32-44, 23'). Με ένα επιμέρους 15-2 και με μπροστάρηδες τους ΜακΚίσικ και Πρίντεζη, ο Ολυμπιακός πέρασε για πρώτη φορά στο ματς μπροστα (47-46, 27') και χάρη σε ένα τρίποντο του ΜακΚίσικ έκλεισε την τρίτη περίοδο σε θέση οδηγού (53-50, 30'). Έκτοτε το ματς πήρε... φωτιά, καθώς οι δύο ομάδες πορεύτηκαν χέρι-χέρι στο τελευταίο μέρος του αγώνα, με τους γηπεδούχους να βρίσκονται μπροστά, 4' πριν το φινάλε (65-61, 36').

Λίγα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ο Σλούκας έχασε τη μπάλα και η Μπαρτσελόνα πήρε την προτελευταία επίθεση και ύστερα από φάουλ του Ζαν Σαρλς (για το οποίο ο Γιώργος Μπαρτζώκας διαμαρτυρήθηκε και αποβλήθηκε), ο Χίγκινς διαμόρφωσε το 74-76 από τη γραμμή των βολών. Με 6,6'' να απομένουν οι Χασάν και Σλούκας δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν σε δύο διαδοχικές φάσεις και έτσι οι ερυθρόλευκοι γνώρισαν την ήττα με 74-76.

Tα δεκάλεπτα: 12-21, 30-40, 53-50, 74-76

On Fire: Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μίροτιτς με 16 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +12 της Μπαρτσελόνα (6-18, 7')

Ξεχώρισαν: Από τον Ολυμπιακό ο ΜακΚίσικ μέτρησε 18 πόντους, ενώ οι Σπανούλης και Σλούκας μέτρησαν από 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Στον αντίποδα, κορυφαίος των μπλαουγκράνα ήταν ο Μίροτιτς με 16 πόντους. Την τριάδα των σκόρερ συμπλήρωσαν οι Χίγκινς και Καλάης με 14 και 12 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: O Oλυμπιακός δεν πήρε σκορ από τα 6μ75, καθώς έκλεισε το ημίχρονο με 1/12 τρίποντα και το ματς με 8/29.

Διαιτητές:  Γιαβόρ, Γιόβτσιτς, Τραβίτσκι