ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Φενέρμπαχτσε 83-89: Σπουδαίο «διπλό» και έκτη σερί νίκη για τα καναρίνια

H Φενέρμπαχτσε πήρε ένα σπουδαίο "διπλό", νικώντας την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 89-83  και ανέβηκε στο 11-10, με τος γηπεδούχους να πέφτουν στο 15-6.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μπήκε δυνατά στον αγώνα από τα πρώτα λεπτά και ήταν με έξι πόντους μπροστά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (21-15). Αν και η Ρωσική ομάδα είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στην δεύτερη περίοδο και προηγήθηκε ακόμη και με εννιά πόντους (29-20), η Φενέρμπαχτσε με ένα επί μέρους σκορ 17-9, κατάφερε να φέρει το ματς στην ισοπαλία στο τέλος του ημιχρόνου (38-38).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και είχαν και οι δύο τα καλά τους μέρη, με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-63).  Οι φιλοξενούμενοι όμως με ένα επί μέρους σκορ 26-17 στην τέταρτη περίοδο και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφεραν να νικήσουν την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 89-83.

Από την ΤΣΣΚΑ ξεχώρισε ο Σενγκέλια με 18 πόντους, ενώ οι Μιλουρίνοφ, Χάκετ και Στρέλνιεκς σκόραραν από 12 πόντους έκαστος. Από την Φενέρμπαχτσε διακρίθηκαν οι Βέσελι με 24 πόντους και έξι ριμπάουντ και Ντε Κολό με 22 πόντους, εννιά ασίστ και δύο ριμπάουντ.

Περίοδοι: 21-15, 38-38, 66-63, 83-89