Βιλερμπάν-Βαλένθια 90-77: Οι νυχτερίδες... είδαν αστεράκια στο Αστρομπάλ

Η Βιλερμπάν υπερασπίστηκε την έδρα της, νικώντας την Βαλένθια με 90-77 και ανέβηκε στο 7-14, με τις "νυχτερίδες" να πέφτουν στο 11-10.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι και είχαν τις καλές τις περιόδους στα πρώτα λεπτά, αλλά έμειναν ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-17). Αν και η Βαλένθια πέρασε μπροστά σε ένα σημείο στο δεύτερο δεκάλεπτο (23-21), η Βιλερμπάν είχε τον απόλυτο έλεγχο και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-34).

Η Βαλένθια με ένα επί μέρους σκορ 18-9 ήταν μπροστά με ένα πόντο (52-51), αλλά με ένα επί μέρους σκορ 10-2 της Γαλλικής ομάδας άλλαξαν τα πράγματα και οι γηπεδούχοι απέκτησαν προβάδισμα με εφτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-54).  Η Βιλερμπάν πάτησε γκαζί με ένα επί μέρους σκορ 19-6 και πήρε προβάδισμα με 19 πόντους (76-60, 35'), αλλά ην Βαλένθια να μειώνει στους οχτώ πόντους (81-73, 9'). Η Βιλερμπάν νίκησε την Βαλένθια με 90-77.

Από την Βιλερμπάν ξεχώρισαν οι Χάουαρντ και Γιαμπουσέλε με 17 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Βαλένθια διακρίθηκαν οι Κάλινιτς και Γουίλιαμς με 18 και 11 πόντους.

Περίοδοι: 17-17, 40-34, 61-54, 90-77