Βιλερμπάν - Ολυμπιακός 93-101: Απέδρασε με το διπλό από τη Γαλλία, με σούπερ Σλούκα

Ο Ολυμπιακός είδε τη Βιλερμπάν να ετοιμάζεται για ακόμη μία νίκη απέναντί του, όμως χάρη σε τρίποντο του Κώστα Σλούκα στην εκπνοή της τέταρτης περιόδου, πήγε στην παράταση και εκεί πήρε το διπλό (93-101). Με αυτό το αποτέλεσμα οι ερυθρόλευκοι ανέβηκαν στο 11-9, ενώ οι Γάλλοι έπεσαν στο 6-14.

Η Βιλερμπάν ήταν εκείνη η οποία προηγήθηκε με τρεις πόντους χάρη σε τρίποντο του Λάιτι (3-0, 1'), αλλά και σε δύο δίποντα του Μπακό (7-4, 3'), όμως ο Ολυμπιακός, με μπροστάρη τον Πρίντεζη (έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 7 πόντους), έτρεξε ένα επιμέρους 19-6 και έφτασε σε διψήφια διαφορά από τους Γάλλους (13-23, λίγο πριν ο Χάουαρντ διαμορφώσει το 15-23 της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πέρασαν στην αντεπίθεση και βρέθηκαν προσωρινά μπροστά στο σκορ (35-33, 18'), αφού οι ερυθρόλευκοι -που είδαν τον Μάρτιν να τραυματίζεται και να επιστρέφει στο παρκε-, με ένα επιμέρους 7-2 πήραν εκ νέου τα ηνία (37-44, 20').

Μετά την ανάπαυλα, η ομάδα του Πειραιά η οποία είχε σε εξαιρετική ημέρα τον ΜακΚίσικ, κατάφερε να ξεφύγει στο +9 (37-46, 31'), ωστόσο το σύνολο του Πάρκερ ανέβασε ξανά «στροφές» και πλησίασε τους ερυθρόλευκους σε απόσταση αναπνοής στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-63, 20'). Στο τελευταίο μέρος του ματς, η Βιλερμπάν η οποία είχε 5 παίκτες της «διψήφιους» βρέθηκε σε θέση οδηγού, ύστερα από εύστοχο σουτ του Λάιτι από τα 6μ75 (74-69, 33') και επέβαλε τον ρυθμό της.

Έκτοτε ο Ολυμπιακός κυνηγούσε διαρκώς τους αντιπάλους του και λίγο αργότερα με ένα σερί 5-0 έβαλε... φωτιά στο ματς 3' πριν φινάλε (79-78, 37'). Οι δύο ομάδες πορεύτηκαν χέρι-χέρι μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα και με το σκορ στο 86-83, ο Σλούκας ευστόχησε σε τρίποντο στην τελευταία επίθεση των ερυθρόλευκων και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (86-86, 40'). Eκεί, οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν σαφώς με ανεβασμένη ψυχολογία και έχοντας τα ψυχικά αποθέματα, έφτασαν στη νίκη με 101-93.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 37-44, 61--63, 86-86 (κ.α), 93-101 (παρ.).

Οn Fire: O ΜακΚίσικ ήταν ο κορυφαίος σκόρερ του Ολυμπιακού με 19 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +10 των ερυθρόλευκων (13-23, 10')

Ξεχώρισαν: Από τους νικητές, ο Κώστας Σλούκας πραγματοποίησε ηγετική εμφάνιση, καθώς μέτρησε 17 πόντους, ενώ έστειλε και το ματς στην παράταση, δίνοντας ακόμη μία ευκαιρία στους συμπαίκτες του. Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Μάρτιν, ο οποίος σημείωσε 15 πόντους.

Στον αντίποδα ο Λάιτι πέτυυχε 17 πόντους για τη Βιλερμπάν, ο Χάουαρντ 16 πόντους και ο Κόουλ 15 πόντους.

To στατιστικό που έκανε τη διαφορά: O Ολυμπιακός είχε 28/49 δίποντα με πέντε εύστοχα σουτ σε 11 προσπάθειες από την περιφέρεια.

Διαιτητές: Μπολτάουζερ, Πέρεζ, Τραβίτσκι