Παναθηναϊκός-Βιλερμπάν 88-71: Επέστρεψε στις νίκες με «33αρα» του Νέντοβιτς

Ο Παναθηναικός υπερασπίστηκε την έδρα του, νικώντας την Βιλερμπάν με 88-71  και για αυτό ανέβασε το ρεκόρ του στο 6-12, με την Γαλλική ομάδα να πέφτει στο 5-13.

Αν και η Βιλερμπάν ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και βρέθηκε με οχτώ πόντους μπροστά στο 6' (15-7), με τον Παναθηναικό με ένα επί μέρους σκορ 18-6, να παίρνει το προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-21).

Οι "πράσινοι" είχαν το πάνω χέρι στην δεύτερη περίοδο και προηγήθηκαν με εφτά πόντους στο 12' (30-23), με την Γαλλική ομάδα να ισοφαρίζει στο 17' (36-36), αλλά τον Παναθηναικό να διαχειρίζεται την κατάσταση και να προηγείται με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-42).

Οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, έπαιξαν πιο αποτελεσματικά από την Βιλερμπάν και για αυτό το λόγο, ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-60). Οι ¨πράσινοι" με ένα επί μέρους σκορ 18-11, ανέβασαν σε μεγαλύτερα επίπεδα την διαφορά και για αυτό νίκησαν την Βιλερμπάν με 88-71.

Από τον Παναθηναικό ξεχώρισαν οι Νέντοβιτς και Παπαγιάννης με 33 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Βιλερμπάν διακρίθηκαν οι Κόουλ και Λάιτι με 18 και 15 πόντους.

Περίοδοι: 25-21, 45-42, 70-60, 88-71
Διαιτητές: Ράντοβιτς, Αλιάγα, Λαβριναβίτσιους
On Fire: Ο Νεμάνια Νέντοβιτς του Παναθηναικού με 33 πόντους, πέντε ριμπάουντ και έξι ασίστ
Μεγαλύτερη διαφορά: Το 86-67 (οι 19 πόντοι διαφορά του Παναθηναικού)
Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 25% στα τρίποντα της Βιλερμπάν