Ερ.Αστέρας- Παναθηναϊκός 74-71: Πισωγύρισμα στο Βελιγράδι

Αν και ο Παναθηναικός το πάλεψε μέχρι τέλους, ο Ερυθρός Αστέρας πήρε την νίκη με 74-71, ανεβάζοντας το ρεκόρ του στο 6-11, με τους "πράσινους" να πεφτουν στο 5-11.

Ο Παναθηναικός μπήκρε πιο δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με έξι πόντους στο 5' (10-4), με τον Ερυθρό Αστέρα με ένα επί μέρους σκορ 18-5 στα επόμενα πέντε λεπτά, να απαντά και να περνάει μπροστά με εφτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-15).

Οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν την διαφορά ακόμη και στους 17 πόντους (48-31), αλλά ο Παναθηναικός είχε απαντήσεις και μείωσε στους έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-37). Στο δεύτερο μέρος, η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν μόλις με εννιά πόντους έκαστος στην τρίτη περίοδο, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να διατηρούν την διαφορά των 11 πόντων (57-46). Στην τέταρτη περίοδο, οι "πράσινοι" με τέσσερις σερί πόντους μείωσαν στους εφτά πόντους την διαφορά (57-50, 31'), αλλά ο Ερυθρός Αστέρας την ανέβασε στους 10 πόντους (62-52). Ο Παναθηναικός με ένα επί μέρους 25-17 στην τέταρτη περίοδο. έφερε το ματς στα ίσα 55" (68-68), αλλά οι ερυθρόλευκοι παρά τις πολλές απουσίες (Λόιντ, Σιμόνοβιτς, Νοκό και Χολ) νίκησε τους "πράσινους" με 74-71

Περίοδοι: 22-15, 48-37, 57-46, 74-71

Διαιτητές: Πέρεθ, Πατέρνικο. Σέμες

On Fire: Ο Παπαπέτρου σημείωσε 20 πόντους και τρία ριμπάουντ

Μεγαλύτερη διαφορά: Το 48-31 του Ερυθρού Αστέρα

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά:  Το 8/29 του Παναθηναικού στα τρίποντα