Ερ.Αστέρας - Βαλένθια 76-73: Πήρε... το θρίλερ με κορυφαίο τον Λόιντ

Σε ένα ματς με πολλές διακυμάνσεις, ο Ερυθρός Αστέρας υπερασπίστηκε την έδρα του και νίκησε την Βαλένθια με 76-73 και θα ανέβει στο 5-10, με τους Ισπανούς να πέφτουν στο 9-6.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά (12-12), με την Βαλένθια να ξεφεύγει με τέσσερις πόντους (20-16), αλλά να έχει προβάδισμα μόλις δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-20).  Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε πιο φορτσάτος στην δεύτερη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 21-12, ανέτρεψε την κατάσταση και ήταν μπροστά με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-36).

Η Βαλένθια έδειξε τα δόντα της και με ένα δικό της επί μέρους σκορ 21-12, ισοφάρισε στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-57). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το ματς έγινε... θρίλερ, αφού από την μια ήταν μπροστά ο Ερυθρός Αστέρας (60-57), από την άλλη προηγούνταν η Βαλένθια (67-65). Οι γηπεδούχοι όμως με ένα επί μέρους σκορ 9-4 ξέφυγαν με πέντε πόντους (76-71), με τους Ισπανούς να μειώνουν αλλά να ηττώνται με τρεις πόντους (76-73).

Από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισαν οι Λόιντ και Ο Μπράιαντ με 20 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Βαλένθια διακρίθηκαν οι Λαμπειρί και Πρέπελιτς με 15 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 20-22, 45-36, 57-57, 76-73