Βιλερμπάν-Μακάμπι Τ.Α. 84-81: Νίκησαν στις λεπτομέρειες οι Γάλλοι

Η Βιλερμπάν υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Μακάμπι Τελ Αβίβ με 84-81, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 4-9, με τους φιλοξενούμενους να πέφτουν στο 5-9.

Η Βιλερμπάν ξεκίνησε δυνατά από τα πρώτα λεπτά, με την Μακάμπι Τελ Αβίβ υπό τις οδηγίες του κόουτς Σφαιρόπουλου, να απαντάει και το σκορ να ανεβαίνει σε υψηλά επίπεδα, με την Γαλλική ομάδα να έχει προβάδισμα έξι πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου (30-24).

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν πιο αποτελεσματικά, ανέβασαν την διαφορά ακόμη και στους 14 πόντους (44-30) και ήταν μπροστά με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-41).

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, η Μακάμπι Τελ Αβίβ πέρασε στην αντεπίθεση και με ένα επί μέρους σκορ 18-8 μείωσε στους δύο πόντους (61-59) στο 28.  Παρότι, η Βιλερμπάν αύξησε και πάλι την διαφορά στους έξι πόντους (65-59), η ¨ομάδα του λαού" μείωσε και έφερε την διαφορά στους τρεις πόντους.

Η Βιλερμπάν διαχειρίστηκε καλύτερα την κατάσταση και με ένα επί μέρους σκορ 11-3 (78-67, 36') πήρε ένα προβάδισμα ασφαλείας, με την Μακάμπι Τελ Αβίβ να απαντά με ένα δικο της επί μέρους σκορ 14-6,  αλλά να μην είναι αρκετό για να προσπεράσει την Γαλλική ομάδα (84-81).

Από την Βιλερμπάν ξεχώρισαν οι Κόουλ και Φολ με 15 πόντους έκαστος, ενώ από την Μακάμπι Τελ Αβίβ διακρίθηκαν οι Γουίλμπεκιν και Μπράιαντ με 25 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 30-24, 50-41, 67-64, 84-81